Gündem

2015 yılında benzinli araç satışı artacak

Dünyada petrol fiyatlarının önemli ölçüde düşmesi, buna bağlı olarak Türkiye’de de akaryakıt fiyatlarında indirimler yapılması, benzinli motorların yeniden gündeme gelmesine neden oldu. Ardı ardına küçük hacimli ve daha düşük tüketimli motorların da piyasaya sunulmasının da, buna destek olacağı ve 2015’te benzinli modellerin ön plana çıkabileceği belirtiliyor.

BENZİNLİ ARACA RAĞBET ARTACAK

Milliyet’in haberine göre; Akaryakıt fiyatlarında son dönemde ardı ardına gelen indirimlerle birlikte, ilk satın alma değeri de düşünüldüğünde, benzinli motorlara sahip modellerin önem kazanacağını belirten Renault Mais Genel Müdürü İbrahim Aybar, özellikle 2015’te bunun ciddi etkisinin satışlarda da görülebileceğine dikkat çekti. Düşük tüketim değerleri nedeniyle dizel motorlu Otomobillerin halen pazarda ağırlığa sahip olduğunu hatırlatan Aybar, “Ancak az kilometre yapan tüketicilerin, özellikle ilk satın alma değerini de düşünerek benzinli motorlara doğru yönelmesi mümkün görünüyor. Sonuçta dizellerin satış fiyatları, benzinlilere göre yüksek” dedi.

CAZİP MOTOR SEÇENEKLERİ

Son yıllarda piyasaya giren benzinli motorların, küçük hacimli, düşük tüketim değerlerine sahip olduğunu, bununla birlikte ciddi güç alternatifleri sunduğunu hatırlatan Aybar, “Bu motorlar, benzinliye yönelimde ciddi rol oynayabilir” ifadesini kullandı. 2015 yılında benzinli motor seçeneklerine sahip modeller konusunda kendilerinin de bazı düşünceleri olduğunu belirten Aybar, bu tip motora sahip modellerin ön plana çıkarılmasının mümkün olabileceğini sözlerine ekledi.

KÜÇÜK HACİMLİ BENZİNLİ MOTORLAR TERCİH EDİLECEK

Halen Türkiye’de satılmakta olan benzinli motor seçenekleri genel olarak 900 cc ile 1.600 cc arasında yoğunlaşıyor. Ancak markaların “hacim küçültme” hedefleriyle ortaya çıkardığı ve turbo beslemeyle güçlendirdiği yeni motor seçeneklerinin yoğunlaştığı hacimler 900 cc ile 1.500 arasında değişiyor. Bazı markaların 0.9 lt veya 1.0 lt motorlarında 125 HP’ye kadar güç bulunuyor. Bu yıl Türkiye’de piyasaya sunulacak yeni modellerle birlikte pazardaki küçük hacimli benzinli motor seçeneklerinin artması bekleniyor.

Türkiye pazarında geçen yılın Ocak-Kasım döneminde dizel otomobillerin satışlardaki payı yüzde 62’ye yaklaşırken, geçen yıl bu oran yüzde 58.7 dolayındaydı.

HİBRİTİ ÖNE ÇIKARACAK

Bu yıl benzinli motorlar konusunda farklı yaklaşım sergilemeyi düşünen markalardan biri de Toyota olacak gibi görünüyor. Ancak Toyota’nın önceliği, benzinli motorun yanı sıra elektrik motoru da bulunan “hibrit” teknolojili modeller olacak.

Nitekim Toyota Pazarlama A.Ş CEO’su Ali Haydar Bozkurt, daha önceki açıklamasında da 2015’te en öncelikli konularından birinin hibrit teknolojisi olacağını, bu kapsamda da yeni Yaris Hybrid modelini ön plana çıkaracaklarını kaydetmişti. Toyota, bunu, geçtiğimiz yılın son aylarında showroomlarda söz konusu modele yönelik düzenlediği özel test sürüşleri ve pazarlama kampanyalarıyla da ortaya koymuştu.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu