DünyaGündem

ABD’de dünyanın en pahalı fotoğrafı rekor fiyata satıldı

Fotoğrafçı Peter Lik’in Fantom (Phantom) adını verdiği eseri 6.5 milyon dolara alıcı buldu. ABD’nin Arizona eyaletinde bulunan Antilop Kanyonu’nda çekilen fotoğrafta kayaların oluşturduğu bir mağazarın ortasında bulunan delikten süzülen ışığın meydana getirdiği farklı bir şekil göze çarpıyor.

2011 YILINDA DA SATMIŞTI

Al Jazeera’nın haberine göre; Bu fotoğraf sanatçının yüksek fiyatlı satılan ilk eseri değil. Lik daha önce 2011 yılında One ismini verdiği bir başka fotoğrafını da 1 milyon dolara satmıştı. Lik’in fotoğrafı satın alan kişinin ismi açıklanmadı.

Sanat çevrelerince şaşkınlıkla karşılanan haber beraberinde bazı eleştirileri de getirdi. PhotoShelter sitesinin kurucusu Allen Murabayashi göre bu satışın arkasında pazarlama yöntemleri yatıyor. Yine Murabayashi’ye göre fotoğrafı satın alanın açıklanmaması beraberinde soru işaretlerini de getiriyor.

REKOR 4,2 MİLYON DOLARDI

Dünyada resim gibi değerli olan fotoğraf yüksek meblağlara satın alınabiliyor. Bundan önce en pahalı fotoğraf Andreas Gursky’nin Rhein II isimli eseriydi. Gursky’nin bu fotoğrafı yaklaşık 4, 2 milyon dolara satılmıştı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu