KıbrısManşet

Anastasiadis Açıklamada Bulundu

Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis ve Dışişleri Bakanı Yoannis Kasulidis, Güney Kıbrıs ile Rusya arasında, Anastasiadis’in Rusya ziyareti çerçevesinde imzalanması beklenen anlaşmalara değinerek, Rusya’nın Güney Kıbrıs’tan askeri üs talep ettiği şeklindeki haberleri yalanladılar.

Politis gazetesi “Üs İstemediler Bile – Moskova’yla Menü’de Kolaylıklar Sağlanması ve Teçhizat Bakımı Var” başlıkları altında verdiği haberinde, Rum Yönetimi Başkanı Anastasiadis’in dün Rus haber ajansı ITAR-TASS’a Rusya’yla imzalanması söz konusu olan anlaşmalara ilişkin açıklamada bulunduğunu yazdı.

Habere göre Anastasiadis, Rusya’nın askeri uçak ve gemilerinin Güney Kıbrıs’taki askeri havaalanı ve limanlarını “acil durumlar ve insani operasyonlarda kullanabilmesinin” mümkün kılınması amacıyla müzakere ettiklerini belirtti.

Anastasiadis ayrıca, Güney Kıbrıs ve Rusya’nın, aralarında mevcut askeri anlaşmaları da güncelleyeceklerini vurguladı.

Gazete, Rum Dışişleri Bakanı Kasulidis’in de Brüksel’de AB Dışişleri Bakanları Konseyi toplantısı çerçevesinde Rum haber ajansının konuya ilişkin sorusunu yanıtladığını ve Rusya’nın Güney Kıbrıs’tan askeri üs talebi olduğu yönündeki haberlerin gerçekleri yansıtmadığını söylediğini aktardı.

Kasulidis, Rusya’dan bu yönde bir talebin dahi yapılmadığını belirterek Anastasiadis’in “Cyprus Weekly” gazetesindeki röportajında sözünü ettiği anlaşmanın ise, yıllar önce Güney Kıbrıs’a satılmış askeri teçhizatın bakımı ve mevcut anlaşmalara göre yedek parçalarının alınmasına ve Orta Doğu’daki Rus vatandaşlarının bölgeden uzaklaştırılması gibi insani konularda kolaylıklar sağlanmasına ilişkin olduğunu ifade etti.

Gazete, Anastasiadis’in Rusya’ya 24-27 Şubat tarihlerinde yapacağı ziyarette siyasi, ekonomik ve hukuki alanları da kapsayan 5-7 anlaşma imzalanması konusunda iki ülke arasındaki görüşmelerin sürdüğünü de vurguladı.

Simerini gazetesi ise konuya ilişkin haberinde, Anastasiadis ve Kasulidis’in konuya ilişkin açıklamalarını verirken Rum siyasi partilerinin konuya ilişkin açıklamalarında farklılıklar gözlendiğini yazdı.

Habere göre, EDEK Başkan Vekili Marinos Sizopulos, Rusya’nın Güney Kıbrıs’ı her zaman destekleyen bir ülke olduğunu ve talep etmesi durumunda Güney Kıbrıs’ın Rusya’ya kolaylıklar sağlaması gerektiğini savundu.

DİSİ Başkanı Averof Neofitu ise, Güney Kıbrıs’ın AB üyesi bir ülke olduğunu ve dış politikasının AB politikasıyla uyumlu olması gerektiğini belirterek bunun dışında BM Güvenlik Konseyi’nin üç daimi üyesi olan ABD, Rusya ve Çin’le ilişkilerini mümkün olan en iyi düzeyde tutmalarının da önemli olduğunu vurguladı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu