KıbrısManşet

Anastasiadis masaya dönme şartlarını açıkladı

Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis, Türkiye’nin “Kıbrıs Cumhuriyeti’nin egemenlik haklarını fiilen tanımaması halinde” müzakere masasına dönmeyeceğini açıkladı.

Anastasiadis, “Kıbrıs Cumhuriyeti’nin egemenlik haklarına dayatma tehdidi olan faaliyetlere son verilmesi halinde” diyaloğa dönmeye hazır” olduğunu ifade ederek, “Doğal zenginlik, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin egemenlik hakları aleyhine yeni ‘oldu bittiler’ yaratılmasına bahane değil, en kısa zamanda devletin, halkın ve ekonominin birliğini sağlayacak barışçıl bir çözüme teşvik olmalıdır” dedi.

Rum basınında yer alan habere göre Rum Lider Anastasiadis yeni yıl dolayısıyla açıklamada bulundu. Anastasiadis, “kimsenin, dönüşmesi yerine yıkılmasını istediği bir devletin zenginliğine tercihli ortak olmasına müsaade edilmeyeceğini” kaydetti.

Anastasiadis’in “müzakere masasına hangi çerçevede döneceğini” ortaya koyduğu açıklamasında, 12 Ocak’ta yapılacak Siyasi Parti Başkanları Konseyi’nin görüşme zeminini de belirledi.

“TÜRKİYE EGEMENLİĞİMİZİ FİİLEN TANIMAZSA MASAYA DÖNMEYECEĞİM”

Şahsının ve hükümetinin, Kıbrıs sorunundaki durağanlığa ve fiili duruma karşı olduğunu iddia eden Anastasiadis, Türkiye’nin sözde “Kıbrıs Cumhuriyeti’nin egemenlik haklarını fiilen tanımaması halinde diyaloğa gelmeyeceğini” söyledi.

Anastasiadis açıklamasında şunları dile getirdi:

“Kıbrıslı Türk vatandaşlarıma, Türkiye’ye ve uluslararası topluma sesleniyorum: Kıbrıs Cumhuriyeti’nin egemenlik haklarına itiraz edecek veya doğrudan veya dolaylı yoldan güçlünün ifadesini dayatma tehdidi olan faaliyetlere son verilmesi halinde Kıbrıslı Rumlar diyaloğa dönmeye hazırdır. Doğal zenginlik Kıbrıs Cumhuriyeti’nin egemenlik hakları aleyhine yeni oldu bittiler yaratılmasına bahane değil, en kısa zamanda devletin, halkın ve ekonominin birliğini sağlayacak barışçıl bir çözüme teşvik olmalıdır.”

Anastasiadis şöyle devam etti:

“Ben kendi payıma, yeni bir başlangıç yaparak ülkenin siyasi güçleriyle ortak bir yürüyüşe, geniş tabanlı hükümet kurmaya istekliyim. Kıbrıs kısa zamanda Avrupai, çağdaş, müreffeh ve güvenli bir ülke ve Doğu Akdeniz bölgesindeki barış ve istikrar unsuru olabilir.”

ANASTASİADİS, RUTİN SAĞLIK KONTROLÜ YAPTIRDI

Bu arada Anastasiadis, dün, Rum tarafında faaliyet gösteren Amerikan Kardiyoloji Enstitüsü’ne giderek ameliyat sonrası rutin kontrolünü yaptırdı. Rum liderin sağlık durumunun iyi olduğu kaydedildi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu