KıbrısManşet

Artık trafik cezaları kredi kartı ile ödenebilecek

Trafik suçlarına ait para cezalarının, yarından itibaren kredi kartı ile de ödenebileceği duyuruldu.

Polis Genel Müdürlüğü Basın Subaylığı’ndan yapılan yazılı açıklamaya göre, halkın trafik cezalarını ödemesine kolaylık sağlamak amacıyla başlatılan uygulama ile, sabit radar veya F 121 sabit para cezaları gibi trafik suçlarına ait para cezaları, yarından itibaren nakit ödemenin yanı sıra kredi kartı ile de İlçe Polis Müdürlükleri Trafik Şube Amirliklerine ödenebilecek.

Bu konuda ilçe polis müdürlüklerinde gerekli donanım ve altyapının sağlandığı belirtilen açıklamada, cezaların kredi kartı ile ödenmesi sırasında, olası bir sahtelemeye mahal vermemek adına, cezayı ödeyecek şahsın kimliğini ispatlayıcı belgeyi (kimlik kartı, sürüş ehliyeti vb.) ödemeyi yapacağı görevli polise ibraz etmesi gerektiği kaydedildi.

Trafik suçunun kredi kartı ile ödeneceği durumlarda, cezayı ödeyecek kişi ile trafik suçunu işlediği belirtilen şahsın farklı olması halinde her iki şahsın da, cezanın ödeneceği sırada polisin huzurunda olması gerekiyor.

Polis Basın Subaylığı açıklamasında şöyle denildi:

“Aynı kişi tarafından kredi kartı ile birden fazla trafik suçunun ödenmek istenmesi halinde ise, her trafik suçuna karşılık, suçun tutarı kadar meblağ ayrı ayrı ‘POS’ cihazından çekim yapılmak suretiyle işlem yapılabilecektir. Birden fazla trafik suçuna toplam tutar hesaplanıp bir defada çekim yapılmayacaktır. Bir trafik suçu için ödeme ya nakit ya da kredi kartı ile yapılacağından, cezanın bir kısmı nakit, geriye kalan kısmı kredi kartı ile ödenmek istenmesi durumlarında ise işlem yapılmayacaktır.”

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu