ManşetTürkiye

Atatürk Dolmabahçe Sarayı’ndaki odasında törenle anıldı

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk, 76 yıl önce hayata gözlerini yumduğu Dolmabahçe Sarayı’ndaki odasında törenle anıldı.

Sarayın Harem Bölümü 71 numaralı odasında düzenlenen anma töreni, TBMMBaşkanvekili Ayşenur Bahçekapılı ve diğer yetkililerin buketlerini, Atatürk’ün ebediyete intikal ettiği yatağın üzerine bırakmalarıyla başladı.

Ardından Atatürk’ün hayata gözlerini yumduğu saat 09.05’te sirenlerin çalmasıyla saygı duruşunda bulunuldu ve ardından İstiklal Marşı okundu.

Daha sonra Mavi Salon’a geçen heyet adına Bahçekapılı, Dolmabahçe Sarayı Özel Defteri’ni imzaladı.

Bahçekapılı, deftere şunları yazdı:
“Aramızdan ayrılışınızın 76. yıl dönümünde sizi saygı ve rahmetle anıyoruz. Ülkemizin kurtarıcısı, Cumhuriyetin kurucusu olmanızın yanı sıra ilk meclis başkanı olmanız bizler için hiç şüphesiz özel bir anlam ifade ediyor. En zorlu koşullar altında kurduğunuz Meclisimiz bugün liderlik vasıflarınızdan yararlanmaya devam ediyor. Ülkemizin ulusal egemenlik temelinde çağdaş, demokratik, özgür ve her alanda ileri bir toplum haline gelmesi için çalışmalarını güçlü bir şekilde sürdürüyor. İleri uygarlık hedefi doğrultusunda çizdiğiniz yol, yolumuzdur. Aramızdan ayrılışınızın yıl dönümünde sizlere olan gönül borcumuzu bir kez daha ifade ediyor, sizi ve şahsınızda Kurtuluş Savaşımızın tüm kahramanlarını, Cumhuriyet tarihimiz boyunca ülkemize hizmet eden devlet ve siyaset adamlarımızı ve tüm şehitlerimizi rahmet, saygı ve şükranlarımızla anıyoruz.”

Dolmabahçe Sarayı’na ziyaretçi akını

Atatürk’ün 10 Kasım 1938’de, saat 09.05’te hayata gözlerini yumduğu odada, Türk bayrağı örtülü yatağının iki yanında iki polis memuru saygı nöbeti tuttu.

Oda, törenin ardından vatandaşların ziyaretine açıldı. Saray önünde erken saatlerden itibaren uzun kuyruklar oluşturan vatandaşlar ve öğrenciler, Atatürk’ün yatağına ve çevresine beyaz ve kırmızı karanfiller bıraktı.

Dışarı kurulan ekranlardan içerideki tören yansıtıldı. Ziyaretçiler için sarayın girişine anı defteri konuldu.

Bahçede kurulan stantta ziyaretçilere çay ve kahve ikram edildi.

Sarayın açıklarında bir teknede de Genç Denizciler Derneği üyeleri tarafından “Mustafa Kemal Atatürk’ü saygıyla anıyoruz” yazılı pankart açıldı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu