Kıbrıs

Bağımsız Cumhurbaşkanı adayı Akıncı, LTB’yi ziyaret etti

Bağımsız Cumhurbaşkanı adayı Mustafa Akıncı, bugün Lefkoşa Türk Belediyesi’ni ziyaret etti. Akıncı, dün akşam da ilk olarak Gönyeli’de yurttaşlarla buluştu, ardından Mağusa Gençlik Grubu’nda yer alan gençlerle Gazimağusa’da bir araya geldi.

LTB’yi ziyaret ederek Başkan Mehmet Harmancı ile görüşen Akıncı, belediye çalışanlarıyla da sohbet etti.

Basın Bürosu’ndan yapılan açıklamaya göre Akıncı, Belediye Başkanı Harmancı’ya ilk resmi ziyaretini gerçekleştirdiğini belirterek, üstlendiği zor görevde kendisine başarılar diledi.

Harmancı’nın göreve geldiğinde önünde sorunlar bulduğunu belirten Akıncı, “Ancak aylar önce siz bu seçimi kazandıktan sonra söylediğim bir şey vardı; Harmancı elini taşın altına değil aslında kayanın altına soktu, ancak hiçbir kaya yerinden oynatılamaz değildir. Yeter ki elbirliği yapılabilsin” ifadesini kullandı.

Belediyede motivasyon, birliktelik, kararlılık ve inanç olduğunu ifade eden Akıncı, belediyenin kendi imkânlarının kıtlığı ve önündeki borç yükü nedeniyle merkezi hükümetin desteğine ve yasal düzenlemelere, hatta projeler bağlamında uluslararası desteğe ihtiyacı olduğunu kaydetti.

Harmancı ve ekibinin başarıya ulaşacağına inandığını belirten Akıncı, Lefkoşa’nın daha iyi bir geleceğe sahip olması için biraz sabır gerektiğini, halkın da iyiye doğru bir şeylerin değiştiğini gördüğü için bu sabrı gösterdiğini ifade etti.

Akıncı, nisan ayında yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçiminde halkın Kıbrıs Türk toplumunun liderini seçeceğini, asli görevin ise Rum tarafının da uzlaşma yönünde niyet ve çaba ortaya koyması ile Kıbrıs’ı daha iyi bir geleceğe taşımak olduğunu kaydetti.

Seçilmesi halinde tüm ada insanlarının daha mutlu ve huzurlu olması için çaba harcayacağını belirten Akıncı, bunun yanı sıra yerel yönetimdeki geçmişi nedeniyle çevre, yerel konular ve belediyelerin sorunlarına da ilgi göstereceğini ifade etti.

Mustafa Akıncı, “Nisan ayında halkın cumhurbaşkanlığı görevini bana vermesi halinde Lefkoşa için de daha güzelini daha iyisini Cumhurbaşkanlığı’nın da katkılarıyla yapmak daha da olanaklı hale gelecektir” dedi. Akıncı, Harmancı ve tüm belediye çalışanlarına çalışmalarında kolaylık ve başarılar diledi.

Gönyeli’deki toplantıda da yurttaşlara hitap eden Akıncı, gerek belediye başkanı, gerekse parti başkanı, milletvekili, Başbakan Yardımcısı ve bakan olarak topluma uzun yıllar hizmet verdiğini kaydederek, Cumhurbaşkanlığı’na aday olma nedeninin makam arayışı değil, halktan gelen çağrı olduğunu belirtti. Akıncı, bu çağrıya uyarak göreve talip olduğunu ifade etti.

Lefkoşa Türk Belediyesi Başkanlığı seçimlerinde gördüğü mücadelenin şimdi Cumhurbaşkanlığı seçiminde de yaşanmaya başlandığını ifade eden Akıncı, “Halktan aldığım destek karşısında bazı çevrelerde panik yaşanıyor ve toplumun nabzını yansıtmayan ve manipülasyona yönelik anketler ardı ardına yayınlanmaya başladı” dedi.

Akıncı, çarşamba akşamı Yakın Doğu Üniversitesi’nde AKM salonunda ‘Cumhurbaşkanlığı Rotası’ isimli toplantıda ‘Dört Boyutlu Siyaset’e ilişkin ayrıntıları açıklayacağını duyurdu.

Akıncı, şöyle devam etti:
“Toplumun her kesiminden destek alıyorum. Çünkü siyasi yaşamımda hiçbir zaman partizanlık yapmadım her zaman halkımın yanında oldum, haklarını savundum. İnsanların parti rozetine değil, haklı olup olmadığına baktım. O nedenle insanlar aday olmamı istiyorlar. Bundan dolayı adaylık benim için bir sorumluluk haline geldi. Bu sorumluğumu yerine getirmek için dayanacağım güç ise, halkın gücüdür. O göreve gelirsem kulak vereceğim bir tek yer vardır, o da Kıbrıs Türk halkının sesidir. Ben Kıbrıs Türk halkının iradesinin masadaki yansıtıcısı olmak durumundayım.”

Gazimağusa Gençlik Grubu tarafından düzenlenen toplantıda da Akıncı, gençlerle bir arada olmaktan mutluluk duyduğunu belirterek, “Sizin gibi gençlerle bir arada olmak, geleceğe daha büyük bir umutla bakmamı sağlıyor. Sorumluluk hissederek yola çıkmışsam, bunun çok önemli nedenlerinden biri de siz gençlerin gelecek belirsizliğinden kurtulmasını hedeflediğim içindir ” ifadesini kullandı.

Toplumun en büyük sıkıntılarından birinin gelecek belirsizliği olduğunu ifade eden Akıncı, on yıl önce izlenen hatalı siyasetlerin de katkısıyla çözüm fırsatının kaçırıldığını, ancak doğal gaz ve Güney Kıbrıs’ta yaşanan ekonomik krizle yeniden bir fırsatın doğduğunu, bu fırsatın değerlendirilebilmesi için kararlılık ve irade gösterirken aynı iradeyi Güney Kıbrıs’ın da göstermesini sağlamak gerektiğini kaydetti.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu