Gündem

Bakan Yıldız: Depo 210 lira yerine 165 liraya doluyor

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Kayseri Sanayi Odası (KAYSO) tarafından geçen yıl üretim ve ihracatta dereceye giren sanayicilerin ödüllendirilmesi amacıyla düzenlenen “Sanayi Gecesi 2014” etkinliğinde konuştu.

Bakan Yıldız, Türkiye’nin, AK Parti hükümetlerinin ülkenin idaresine koyduğu iradeden sonra sürekli büyüdüğünü söyledi.

ENERJİDEKİ GÜCÜMÜZÜ 11,2 BÜYÜTTÜK

Dünyanın yıllık 2 trilyon dolarlık enerji yatırımına ihtiyacı olduğunu belirten Yıldız, geçen yıl bunun 1,6 trilyon dolar olarak gerçekleştiğini bildirdi. Bu çok büyük bir rakam gibi görünse de aslında dünyanın gayrisafi yurt içi hasılası 100 trilyon dolar olarak ele alınırsa bunun ancak yüzde 2’sinin enerji yatırımlarına gittiğini anlatan Yıldız, “Türkiye, birçok açıdan dünyanın yüzde 1,5’ine tekabül ediyor. O açıdan bu yatırımları dünyanın büyüme hızından daha büyük çapta ve Türkiye büyümesinin de üzerindeki rakamlarla yaptık. Yalnızca 2013 yılında enerji sektöründeki kurulu gücü yüzde 11,2 büyüttük” diye konuştu.

“DOĞALGAZI EN UCUZA SATIYORUZ”

Türkiye’nin Kuzey Irak ile ilişkilerine de değinen Yıldız, Türkiye bir sistem kurmaya çalıştığında karşı olan pek çok ülke olduğunu belirtti.

Bağdat ile Erbil’in, iki hafta önce Türkiye’nin hazırladığı sistem üzerinde anlaştıklarını bildiren Yıldız, şöyle konuştu:

“Bizi tebrik ettiler. Bundan sonra dalgalı seyirler izleyebilir, hiç sorun değil. Sayın Putin’in ziyaretinden sonra ortalık epey hareketlendi. ABD’den, Avrupa Birliğinden (AB) telefonla arayanlar oldu, ‘Ne oluyor orada?’ diye. Şunu söyledik, Türkiye, bundan bir ay önce iyi niyet anlaşması yapmıştı filan, bunu da şimdi Rusya ile yapıyor diğer bir konuda. Birini tercih etmek, diğerinden vazgeçmek anlamına gelmiyor. Türkiye’nin Rusya, Azerbaycan, ABD, İran’la yani her ülkeyle iş yapma kabiliyeti gelişmelidir. Türkiye’de zekat kadar doğalgaz çıkıyor ama biz doğalgazı en ucuza satıyoruz. Bizim Bağdat ile ilişkimizin bozulduğunu söyleyenler, dünkü töreni görmeliydi. İşe başlıyoruz, bunun arkası gelir. Bizim de kamu olarak Kuzey Irak’ta yapacağımız işleri inşallah göreceksiniz.”

5,5 MİLYAR DOLAR KÂRDAYIZ

Güçlü bir enerji diplomasisi yürütüldüğünü ifade eden Yıldız, hem yurt içindeki hem de yurt dışındaki ataklarının bundan sonra da devam edeceğini vurguladı. Yıldız, şu bilgileri verdi:

“Doğu Akdeniz’deki İsrail’in, Güney Kıbrıs’ın ve orada oluşacak zenginliklerin hangi güzergahtan geçeceğini inşallah hep beraber izleyelim. Petrol ve doğalgaz fiyatlarının ucuzladığı bu dönemde kimse doğalgazı daha pahalıya mal etmeyi kimseye teklif edemez, teklif etse de kabul görmez. ‘Ham petrol fiyatları düşüyor da biz bundan ne kazanıyoruz’ dersek, çok net olarak son 5,5 ayda düşen petrol fiyatlarından dolayı oluşan şudur; depomu 210 liraya dolduruyorsam şimdi 165 liraya dolduruyorum. 5,5 milyar dolar, son 5,5 ayda vatandaşımızın kullandığı benzin, motorin ve doğalgazdan dolayı cebine para girmiştir.”

Hampetrolün varil fiyatı 60 doların altına düştü


Benzin ve motorine indirim geldi


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu