Dünya

Barzani’den PKK’ya Sert Şengal Tepkisi

Mesut Barzani’nin Başkanı olduğu Kürdistan Demokrat Partisi’nden yapılan açıklamada, PKK’nın Şengal’de kanton ilan etme girişiminin, IKBY’nın yasalarına ve halkın iradesine saygısızlık olduğu belirtildi.

Terör örgütü PKK’nın, Musul’un Şengal (Sincar) ilçesinde toplantı yaparak Yezidilerin yaşadıkları bölgelerde “kanton” ilan ettiğini duyurmasına, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’ndeki (IKBY) parti ve Yezidi halkın ileri gelenleri tepki gösterdi.

Örgütün girişimlerine, Mesut Barzani’nin Başkanı olduğu Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) sert şekilde cevap verdi.
KDP’den yapılan açıklamada, PKK’nın Şengal’de kanton ilan etme girişiminin IKBY’nın yasalarına ve halkının iradesine saygısızlık olduğu belirtildi.

IKBY Parlamentosu’ndaki KDP grubu tarafından yapılan açıklamada, PKK’nın girişimleri eleştirilerek, “Şengal ulusal bedenin yaralı ama ayrılamaz bir parçasıdır. Ülkemiz IŞİD gibi yırtıcı ve insanlık dışı bir düşmanla savaş halinde. Kahraman Peşmerge güçleri, dünya kamuoyunun desteği ve dört parçadaki Kürtlerin de dayanışmasıyla bu ortak düşmana karşı mücadele ediyor. İnsanlık ve özgürlük düşmanlarının Kürdistan halkına ve toprağına yönelik planları boşa çıkarılmıştır. Maalesef böylesi hassas bir süreçte, PKK, Kürdistan bölgesinin kurumlarını, kanunlarını yok sayarak ve haksızlığa uğrayan halkın iradesine saygısızlık yaparak gayrimeşru talepleri gündeme getirmeye çalışıyor” denildi.

KDP’nın kanton yapılanmasına karşı olduğu vurgulanarak, “Parlamento, hükümet, siyasi partiler, sivil toplum kuruluşları ve genel kamuoyunu bu girişime karşı tavır almaya davet ediyoruz. PKK’nın bu yanlış siyasetine bir sınır konulmalıdır. Artık Kürdistan bölgesinin egemenlik hakkına saygı duymalı ve haddini aşan girişimlerden vazgeçmelidir. Bu sonuçsuz girişimler yalnızca zarara yol açar” ifadeleri kullanıldı.

“PKKA SAYGISIZLIK YAPIYOR”

“PKK’nın bu girişimi, Kürdistan bölgesinin kurumlarına ve kanunlarına saygısızlıktır. Kürdistan bölgesinin iradesini yok saymaktır. PKK, Şengal halkına kendini dayatma siyasetini izliyor ve ülkenin topraklarını paramparça ediyor.”

“DIŞARIDAN BİR MÜDAHALEYİ KABUL ETMEYİZ”

Yezidi Milletvekili Şeyh Şamo da yaptığı açıklamada, Şengal’in kendi yönetimine sahip olduğunu ve kantonlara ihtiyacı olmadığını belirterek, “Böylesi çabalar iç işlerimize müdahaledir ve sonuçsuz kalmaya mahkumdur. Şengal’in şu an olumsuz bir durumla karşı karşıya olduğu doğrudur. Fakat bu geçicidir. Şengal halkı geleceğine kendisi karar verecektir. Dışarıdan bir müdahaleyi kabul etmez” değerlendirmesinde bulundu.

“PKK’NIN ALACAĞI KARAR MEŞRU DEĞİLDİR”

Şengal Peşmerge Güçleri Komutanı Kasım Şeşo ise, PKK’nın Şengal’de misafir olduğuna dikkati çekerek şunları söyledi:

“Bütün Kürt partilerine saygımız vardır. Kimse bizim ulu emirimiz veya babamız değildir. Şengal’de misafir olarak bulunuyorlar. Bizim irademizle ilgili kimse karar veremez. Sadece Yezidiler kendi kaderleriyle ilgili karar verir. Onlar da Mesut Barzani’nin verdiği karara bağlı olduklarını bildirdi. PKK’nın alacağı karar meşru değildir. Kanton falan kabul etmeyiz. PKK’nın kanton ilan etme girişimi Şengal’e ihanettir. Biz, Kürdistan Bölgesi Başkanı ve hükümetinden emir alırız. Suriye’den ve Türkiye’den gelenler bizim irademize hükmedemez.”

Musul İl Meclisi konuyla ilgili bugün Duhok kentinde olağanüstü toplanma kararı almıştır. Ancak gerekli hazırlıklar tamamlanmadığı gerekçesiyle toplantı ertelendi.

PKK, daha önce Şengal ilçesi ile Süleymaniye ilinde kanton ilan edilmesi gerektiğini gündeme getirmişti. Bu söylemler Irak’taki Kürtler tarafından sert şekilde eleştirilmişti. Örgüt ardından Şengal’de bir toplantı yaparak Yezidi bölgelerinde kanton ilan edildiğini ve bazı kişilerin meclis üyeleri olarak seçildiği iddiasında bulundu.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu