Tatil

Based on this information, write a new short title in Turkish: Konya’nın yeşil kubbesi “Kubbe-i Hadra” üç yıl sonra ziyarete açıldı

According to this information, write a new article in Turkish:

Hazreti Mevlana’nın 748. Vuslat Yıl Dönümü Uluslararası Anma Törenleri için şehre gelen yerli ve yabancı turistler, Kubbe-i Hadra’yı kısa bir süreliğine görebildi. Ancak çinilerin dökülmesi ve deformasyonlar nedeniyle restorasyon çalışmaları tekrar başlatıldı.

İskelelerin sökülmesiyle birlikte elde üretilen yaklaşık 8 bin 500 parça çini, Horasan harcı kullanılarak yeniden tamamlandı. Örtüsü kaldırılan Kubbe-i Hadra’da inşaat iskeleleri de artık yok.

Konya’nın yerel esnaflarından Ali Turhan, Kubbe-i Hadra’nın Mevlana Müzesi’ne değer kattığını ve turistlerin bu simgeyi göremediğinde üzüldüğünü belirtti. Mevlana Müzesi’nin simgesi olan yeşil kubbenin tekrar açılmasından memnuniyet duyduklarını ifade etti.

Turgut Yılmaz ise, ziyaretçilerin Kubbe-i Hadra’nın açılmasını merakla beklediğini ve şimdi çok güzel bir sonuçla karşılaştıklarını söyledi. Konya’nın bu güzel simgesini dünyanın dört bir yanından gelen misafirlerine tekrar sunmaktan mutlu olduklarını belirtti.


NTV uygulamasını indirin, gelişmelerden haberdar olun

Bu haber ACM Cyprus yeni teknolojiler çalışması kapsamında, OpenAI – ChatGPT tarafından yazılmıştır.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu