Tatil

Based on this information, write a new short title in Turkish: Macaristan Nerede, Nasıl Gidilir? Macaristan Gezilecek Yerler Nelerdir? Yapılacaklar Listesi…

According to this information, write a new article in Turkish:Tam olarak nüfusu ise 10 Milyondur. Macaristan bir schengen ülkesidir. Denize kıyısı olmayan ülkelerden olan Macaristan’ın komşuları Romanya, Ukrayna, Sırbistan ve Hırvatistan’dır. Coğrafi konum olarak Orta Avrupa’da yer alan bir ülkedir. Macaristan 2004 yılında Avrupa Birliği’ne üye olmuştur. Başkenti olan Budapeşte ise dünyanın en güzel şehirlerinden bir tanesi olarak kabul edilmektedir.

 Macaristan Nerede?

 Macaristan Orta Avrupa’da yer almaktadır. Coğrafi konum itibari ile de Avrupa kıtasında yer almaktadır.

 Nasıl Gidilir?

 Macaristan bir Schengen birliği üyesi ülkesidir. Aynı zamanda Avrupa Birliği’ne de üye bir ülkedir. Bundan dolayı Macaristan’a gitmek için vize prosedürlerine uymak durumundasınız. Macaristan’a doğrudan gitmek için Schengen vizesi alabilirsiniz. Schengen vizesi aldıktan sonra hem kara yolu ile hem de hava yolu ile Macaristan’a ulaşım sağlayabilirsiniz. İstanbul’dan Budapeşte’ye doğrudan uçuş sağlayarak 45 dakika gibi kısa süre içerisinde Macaristan’a ulaşabilirsiniz. Budapeşte’ye geldikten sonra da dilerseniz Macaristan’ın diğer şehirlerine de buradan geçiş yapabilirsiniz.

 Macaristan Gezilecek Yerler Nelerdir? Yapılacaklar Listesi

 1) Parlemento Binası

 Macaristan’ın sembolik yapıları arasındadır. Parlamento binası Budapeşte’nin en güzel yerlerinden bir tanesidir. Budapeşte’nin merkezine de yakındır. Gotik mimarisi ile birlikte inşa edilmiş olan Parlamento binası Avrupa’nın en eski parlamento binalarından bir tanesi olarak bilinmektedir. Macaristan’ın Ulusal Meclisi içerisinde yer alan bu parlamento binası 1904 yılında inşası tamamlanmıştır. Parlamento binası Budapeşte’nin en çok kullanılan yapılarındandır. Tam olarak 120 yıla yakın tarihi bulunan parlamento binası iç süslemeleri ile dikkat çekmektedir. Sabah 8 ila akşam 18’e kadar bu parlamento binasını seyredebilirsiniz.

 2) Zincir Köprü

 Macaristan’da yer alan tarihi köprülerden bir tanesidir. Zincir köprü Macar dilinde de Lanchid köprü olarak adlandırılmaktadır. Bulunduğu şehrin adeta sembolü haline gelmiş olan Zincir köprü Danube Nehri üzerinde yer almaktadır. Tarihi taş köprülerinden bir tanesi olan Zincir köprü 1949 yılından beridir şehrin iki yakasını da birleştirmektedir. İstanbul’un Boğaz köprüsüne benzer görevi bulunmaktadır. Zincir köprü de yine Budapeşte’de yer almaktadır.

 3) Timewheel

 Macaristan’ın en büyük kum saatidir. Sadece Macaristan’ın değil Dünya’nın en büyük kum saati olma özelliğini taşımaktadır. Tam olarak bu kum saatinin ağırlığı da 60 ton olarak belirtilmiştir. Yüksekliği ise 8 metre civarıdır. Sürekli olarak zamana göre kumların yönü değişmektedir. Macaristan’ın Avrupa Birliği’ne girmesi ile birlikte inşa edilmiş bir kum saatidir. Bu kum saati Budapeşte’de başkentte yer almaktadır.

 4) Balıkçı Tabyası

 Macaristan’ın seyir ve manzara noktalarından bir tanesidir. Balıkçı tabyasından çok güzel manzarayı seyredebilirsiniz. Orta Çağ’da bulunan balıkçı pazarlarından bir tanesi de bu balıkçı tabyasıdır. Bu şehrin en güzel yerlerinden bir tanesi olan Balıkçı Tabyası güzel bir mimariye sahiptir. Balıkçı Tabyası Macaristan’ın en iyi manzarasına sahip olan yerlerdendir. Balıkçı Tabyasını sabah 9 ila akşam 23’e kadar ziyaret etmeniz mümkündür. Buradan gün batımını da seyredebilir bol bol manzara fotoğrafları çekebilirsiniz.

 5) Gellert Tepesi

 Seyir noktaları denilince akla ilk gelen yerlerden olan Gellert Tepesine zamanında piskopos gellert adı verilmiştir. Bu bölgede elinde haç tutan bir heykel yer almaktadır. Tam olarak bu tepeye çıktıktan sonra bütün şehri kuşbakışı olarak seyredebilirsiniz. Gellert Tepesinde çok güzel fotoğraflar çekebilirsiniz. 1920’li yıllardan itibaren Gellert Tepesi bir gezi noktası haline gelmiştir. Turistlerin de ilgi duyduğu bölgelerden bir tanesi olmuştur. Geller Tepesinde bir tane de mağara kilisesi bulunmaktadır. Bu kilise günümüzde halen daha hizmet veren bir kilisedir.

 6) Buda Kalesi

 Macaristan’ın tarihi yerleri arasındadır. Buda kalesi Macar krallarının saraylarındandır. Tam olarak bu kale 1265 yılında inşa edilmiştir. Buda kalesi 800 yılı aşkın bir tarihi bulunmaktadır. Budapeşte’nin tarihi açısından da çok önemlidir. Buda kalesi saray olarak günümüzde kullanılmaktadır. Pek çok kez kraliyet ailelerine ev sahipliği yapmış olan bu tarihi kale tarihte pek çok kez restorasyona uğramıştır.

 


Bu haber ACM Cyprus yeni teknolojiler çalışması kapsamında, OpenAI – ChatGPT tarafından yazılmıştır.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu