Türkiye

Böcek Yerleştiren Polisleri Özel Tim Enseledi

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ofisine dinleme cihazlarını yerleştiren paralel polislerin nefes kesen operasyonla yakalandığı belirlendi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başbakanlığı döneminde çalışma ofisine ‘böcek’ denilen dinleme cihazı konulmasıyla ilgili davada yargılanan iki firari polisin Türkiye’nin takibi sonucu Romanya’da yakalandığı ortaya çıktı. Şimdi sıra ‘böcek’lerin iadesinde. Türkiye bunun için girişimlerini yapmış durumda… İki polisin iadesine ilişkin dosya Romanya’ya gönderildi.

Özel ekip Sırbistan’da buldu

Üst düzey yetkililerden edinilen bilgilere göre, böcek soruşturması sırasında yurt dışına kaçan dönemin Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkanlığı Teknik Şube Müdür Yardımcısı Sedat Zavar ile yanında çalışan polis memuru İlker Usta için ekip görevlendirildi. Ekip kısa sürede Zavar ve Usta’nın ‘Doğu Avrupa’da olduğunu belirledi. Zavar ve Usta’nın birlikte hareket ettikleri, aynı yerlerde kaldıkları belirlendi, ardından izleri Sırbistan’da bulundu.

Romanya uyarıldı, yakalandılar

Takibe alınan ikilinin Romanya’ya hareket ettikleri belirlenince, Ankara’dan Romanya hükümetine bilgi verildi; pasaport ve vize süreleriyle ilgili sorunları olduğu aktarıldı. Bunun üzerine Romanya polisi, Salı günü ülkeye girmeye çalışan Zavar ve Usta’yı yakalayarak gözaltına aldı.

İade dosyası Çarşamba gitti

Gözaltı bilgisi aynı gün Ankara’ya iletildi. Ankara da, ikiliye ilişkin dava ve suçlamaların da bulunduğu dosyayı, iade talebiyle birlikte Çarşamba günü Romanya’ya gönderdi. Romanya yargısının bir aylık tutuklama verdiği ikili hakkında, iki ülke arasındaki suçluların iadesi anlaşması gereği bir ay içinde iade kararı bekleniyor.

Kaçtılar, çünkü durum vahim

Emniyet kaynakları, aynı dosyada yargılanan Erdoğan’ın eski koruma müdürü Zeki Bulut’un teslim olmasına rağmen, Zavar ve Usta’nın yurt dışına kaçmış olmasının, “Önemli bilgilere sahipler ve durumlarının ne kadar vahim olduğunu biliyorlar” şeklinde değerlendirildiğini belirtiyorlar.

Zavar meşgul etti, Usta yerleştirdi

Ankara 7.Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilen böcek iddianamesinde, dinleme cihazlarının nasıl yerleştirildiği şöyle anlatılıyor: “(Başbakan’ın yakın koruması) Serhat Demir ve Sedat Zavar, kendilerin eşlik eden konut personelini çalışma ofisinden salona çıkararak meşgul etti. Bu sırada çalışma ofisinde kalan (polis memuru) Enes Çiğci ve İlker Usta, daha önce Sedat Zavar’la birlikte hazırladıkları dinleme cihazlarını üçlü prize yerleştirdi.”

Dinleme cihazlarını üreten Danimarka şirketi Cobham Spectronic yetkilisi Danial Krebs de, ifadesinde, “İstihbarat Daire Başkanlığı çalışanı Enes Çiğci Danimarka’da fabrikayı ziyaret etti ve sipariş verdi. Bu siparişler de nakliye ile kendisine teslim edildi. 2012’ye kadar 8 Log3 ses aktarım cihazını Türk Polis Teşkilatı’na sattık”demişti.

Casusluktan 36 yıl isteniyor

İddianamede, Sedat Zavar, İlker Usta’nın, diğer firari sanık Serhat Demir’in sevk ve idaresinde, siyasal casusluk amacıyla dinleme cihazlarını yerleştirdiği belirtiliyor. Zavar ve Usta hakkında, “Başbakan’ı siyasi casusluk amacıyla dinlemek, özel hayatın gizliliğini ihlal etmek ve kişiler arasındaki konuşmaları dinleyip kaydetmek” suçlamasıyla, 21 ila 36,5 yıl hapis cezası isteniyor.

Ala: Orada adım adım takip ediyorduk

İçişleri Bakanı Efkan Ala, Bir gazetecinin, “Romanya’da yakalanan üç kişiyle ilgili, başbakanın bir açıklaması oldu böcek soruşturmasıyla ilgili, ne söyleyeceksiniz” sorusuna karşılık, “Orada zaten adım adım takip edildi. Ve şu anda tutuklama kararı verildi. İadesi için de hem Dışişleri Bakanlığımız hem yasal yollların ve prosedürlerin işletilmesine başlandı. Kısa zamanda sonuç alacağımızı düşünüyorum” diye konuştu.

Girişimleri başlattık

Türkiye’ye iade edilecek mi sorusunu da Ala, şöyle yanıtladı:

“Biz onun girişimlerini başlattık. Tabii Türkiye’ye iade edilirler. Zaten Türkiye’de mahkemelerimizde hem önce yakalanmalarıyla ilgili, sonra da tutuklanmalarıyla ilgili karar vermişlerdi. Türkiye çok ciddi gelenekleri olan büyük devletlerden birisi. Acele etmiyorsa, takip etmiyor anlamına gelmez. Dolasıyla kimin nerede hangi suç işlediğini ve nerelerde o suçların dolaştığını biliyoruz. Sırası geldiğinde uluslararası hukukun gerektirdiği, bizim hukukumuzun gerektirdiği, ikili ilişkilerimizin gerektirdiği prosedürler başlatıldı, tamamlanıyor ve iadesi sağlanacaktır.”

Kaynak : Star

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu