Gündem

Brezilya’da devlet başkanı seçilen Rousseff yemin etti

Rousseff, yemin töreninde yaptığı yaklaşık 40 dakikalık konuşmada yolsuzlukla mücadele edeceği, ekonomik büyümeyi hızlandıracağı ve eğitimde reform yapacağı sözünü verdi.

Devlet başkanlığı seçiminin ikinci turunda yüzde 51,6’sını alarak yeniden devlet başkanlığı koltuğuna oturan Rousseff, halkın hükümetinden memnun olmadığını bildiğini, Brezilyalıların kendisine  değişim mesajı gönderdiğini vurguladı.

Rousseff, ikinci dönem devlet başkanlığının tek düsturunun “Brezilya Eğitim Ulusu” olacağını belirterek, önceliğinin okulların ve üniversitelerin iyileştirilmesi olacağını ifade etti.

Rousseff, “Sadece eğitim, insanları özgür kılar ve refah bir geleceğin kapılarını açar. Brezilya’da tarihi bir değişim dönemi başlatmak için çalışacağım” dedi.

Yemin töreninde Türkiye’yi Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu temsil ederken aralarında Şili Devlet Başkanı Michelle Bachelet, Venezuela Devlet başkanı Nicolas Maduro, İsveç Başbakanı Stefan Löfven ve ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden’ın da bulunduğu çok sayıda konuk katıldı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu