GündemTürkiye

Davutoğlu ile Renzi’den ortak basın toplantısı

Başbakan Ahmet Davutoğlu, İtalya Başbakanı Matteo Renzi ile baş başa görüştü. İki Başbakan yaptıkları görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi. Toplantıda konuşan Davutoğlu’nun gündeminde iç güvenlik paketi ile genel af ve özerklik konusu vardı.

Davutoğlu’nun konuşmalarının satır başları;

“İtalya Türkiye’nin dördüncü önemli ticari ortağıdır. Ekonomik ilişkileri daha da genişletmek için karşılıklı olarak yatırımları teşvik etmek ve üçüncü ülkelerle birlikte projeler geliştirmek konusunda da bugün birlikte ele aldık. Ayrıca Türkiye’nin Milano EXPO’suna katılma kararını da tekrar değerli dostumla paylaştım.

ORTAK ÜNİVERSİTE FİKRİ

Türkiye –İtalya arasında Türk-İtalyan üniversitesi kurma fikrini de paylaştık. Böyle bir üniversitenin kurulması tarihi iki köklü imparatorluk geleneğinin yeni nesillerini de bir araya getirecektir.

İÇ GÜVENLİK PAKETİ

Bu tür süreçlerde iki şeyden uzak durulmalı.Birincisi şiddet ve nefret dilinden uzak durulmalı. İç güvenlik reformu özgürlüklerin korunması içindir. Herkes barışçıl istediği gösteriyi yapabilir. Şiddet dilinden uzak durulmalı.”

GENEL AF VE ÖZERKLİK KONUSU

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Çözüm süreci ile ilgili “Şiddet dilinden herkes uzak durmalı. Genel af, özerklik kesinlikle gündeme gelmemiştir.” dedi.

ÇÖZÜM SÜRECİ

Çözüm süreci hakkında da açıklamaya yapan Davutoğlu, şunları söyledi;

“Çözüm Süreci hepimiz için asli bir süreçtir. İç barışımız ve geleceğimiz için önemlidir. Burada, herkesin şiddet dilinden uzak durması lazım. Yürüyen görüşmelerle ilgili basına çok fazla yorumda bulunmak doğru bir yöntem değil. Her görüşmeden sonra sürekli gündemi meşgul edecek yorumlar yapmak yerine önemli olan neticeye odaklanmak. Ne genel af ne özerklik gibi konular kesinlikle bu görüşmeler esnasında gündeme gelmemiştir. Gündeme gelmemiş konuları sanki gündemdeymiş gibi ele almak, tartışmak sürece zarar verir”

ANKARA’YA GELİŞİMDEN SON DERECE MUTLUYUM

İtalya Başbakanı Renzi’nin açıklamalarından satır başları:

” Ankara’ya ilk gelişim burada olmaktan son derece mutluyum. Türkiye’ye G 20 başkanlığında başarılar diliyorum. Türkiye dönem başkanlığının yatırımlar konusunda büyük başarılar kaydedeceğine eminim ve İtalya’nın Türkiye’ya yardım edecek. İtalya’da en yoğun yılda göçmen sayısı 150 bindi Türkiye 2 milyon mülteciye yardım ediyor uluslararası toplumun bu konuda yardım etmesini istiyoruz. Biz temel hakların herkes için olduğunu düşünüyorum koalisyon güçlerinin güçlü olması gerekiyor ve Türkiye İtalya’nın bu konuda önemli görevleri olabilir.

ÖĞRENCİLERE DESTEK OLMALARINI İSTİYORUM

Balkanlar ve Akdeniz İtalya’nın çok önem verdiği bölgeler Türkiye’nin desteği içinde teşekkür ediyorum, Önümüzdeki nesiller için daha fazla yatırım yapmamız gerekir. Türk öğrencilere daha fazla imkanlar sağlanması için görüşeceğiz. Sadece büyük elçiler değil iş adamları ile geldim ve onlardan öğrencilere destek olmalarını istiyorum.”İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu