KıbrısManşet

Denizlerdeki Kirlilikle Mücadele İçin Eğitim Verilecek

Çevre ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı ile Martı Çevre Hizmetleri Deniz Temizliği ve Malzemeleri Üretimi İç Dış Ticaret Limited Şirketi arasında, denizlerdeki kirlilikle mücadele için eğitim verilmesi amacıyla protokol imzalandı.

Protokol, “deniz alanlarında, KKTC’de ve kıyı tesislerinde, deniz emniyetinin sağlanması, deniz kirliliğinin önlenmesi amacıyla, petrol ve diğer zararlı maddelerden kaynaklanan kirliliğe hazırlıklı olma ve müdahale ile ilgili eğitim programları verilmesini” içeriyor.

DİNÇYÜREK: “KARAYA VURAN GEMİLER RİSK OLUŞTURUYOR”

Çevre ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamaya göre Bakanlıkta düzenlenen protokol imza töreninde konuşan Çevre ve Doğal Kaynaklar Bakanı Hakan Dinçyürek, son yıllarda dünyada petrol ve türevleri ile ilgili çevreyi kirleten hadiseler yaşandığını anımsatarak KKTC’de de son günlerde karaya vuran gemiler nedeniyle, petrol kirliliği denize ulaşmamış olmasa da bir risk oluştuğunu söyledi.

Dinçyürek, bütün bu tecrübelerden bir ders çıkarma adına gelecekte karada ya da denizde olası petrol ve türevlerinin oluşturacağı kirliliklere erkenden belirlenecek eylem planıyla müdahale edilmesi amacıyla eğitim çalışmaları için bir protokolü hayata geçirdiklerini belirtti.

EĞİTİMLER ÜCRETSİZ VE SERTİFİKALI OLACAK

Protokolü imzaladıkları firmanın başta çevre mühendisleri olmak üzere konuyla ilgili paydaşlara ücretsiz eğitim ve müdahale yöntemlerini uluslararası geçerliliği olan sertifika dahilinde vereceğini ifade eden Dinçyürek, riskler oluşmadan önce önlem almanın temel prensipleri olduğunu vurguladı.

Dinçyürek, hedeflerinin ilgili paydaşlara 5 yıl boyunca uluslararası nitelikte geçerli olacak eğitim sertifikasını sunmak olduğunu dile getirerek eğitim çalışmaları ilgili detayların önümüzdeki günlerde açıklanacağını belirtti ve ilgili firmaya katkılarından dolayı teşekkür etti.

NEVŞEHİR: “DIŞTAN GELECEK RİSKLER DE OLABİLİR”

Eğitimi verecek olan Martı Çevre Hizmetleri Deniz Temizliği ve Malzemeleri Üretimi İç Dış Tic. Ltd. Şti’nin Genel Müdürü Erdem Nevşehir de konuşmasında KKTC’nin bir ada ülkesi olması nedeniyle sadece ülkeden değil dıştan gelebilecek çeşitli riskler de olabileceğini kaydederek bu anlamda verilecek eğitimin çok önemli olduğunu ifade etti.

Türkiye’de bu eğitimi almayan kıyı tesisinin olmadığını belirten Nevşehir, Türkiye Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na da aynı eğitimi verdiklerini ifade etti.

Son günlerde ülkede 2 geminin denizde sorun yaşadığını ancak yakıt tanklarının delinmediğini söyleyen Nevşehir, “Eğer yakıt sızıntısı olsaydı büyük bir çevre felaketi yaşanacaktı. Onun için verilecek olan eğitim son derece büyük önem taşıyor” dedi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu