Güney Kıbrıs

Dışişleri bakanı Malta’daki Med9 Zirvesine katıldı – Son Haber Kıbrıs – Son Dakika Kıbrıs- Türkiye ve Dünya Haberleri – OpenAI – ChatGPT Destekli Haberler

According to this information, write a new article in Turkish:

Dışişleri Bakanı Constantinos Kombos, resmi olarak Çarşamba günü başlaması planlanan Med9 zirvesine katılmak üzere Salı akşamı Malta’ya geldi.

Med9, Akdeniz’e sınırı olan dokuz AB üye ülkesinden oluşan bir gruptur. Med9 zirveleri, özellikle bölgesel istikrar, ekonomik kalkınma, göç ve Akdeniz bölgesinde enerji güvenliği konularına odaklanan, ortak çıkarları ilgilendiren çeşitli konularda üst düzey tartışmalar ve işbirliği için bir platform sağlıyor.

Kombos Salı günü Malta Dışişleri Bakanı Ian Borg’un ev sahipliği yaptığı bir çalışma yemeğine katıldı.

Çarşamba günü, dışişleri bakanları, ana temanın AB’nin Güney Komşuluk Bölgesi’ndeki Cezayir, Mısır, İsrail, Ürdün, Lübnan, Libya, Fas, Filistin, Suriye ve Tunus ülkeleri ile ilişkileri etrafında dönen gün boyu sürecek tartışmalara katılacak. .

Görüşmelerde Akdeniz’de istikrar ve barış, sürdürülebilir ekonomik kalkınma, göç ve enerji konularının ele alınması bekleniyor.

Bakanlar ayrıca Çok Yıllı Mali Çerçevenin revizyonu konusunda görüş alışverişinde bulunacak ve Med9 ulus grubunun gelecekteki yapısını ve daha geniş hedeflerini tartışacak.

Bu yıl Malta’da düzenlenen zirve, daha önceki bir dizi toplantının ardından geldi ve bu ülkelerin, bölgesel ve AB çapındaki acil endişeleri gidermek için işbirliği çabalarına katılma konusundaki devam eden kararlılıklarını yansıtıyor.

Kombos Çarşamba akşamı Kıbrıs’a dönecek.

Kaynak


Source link

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu