GündemTürkiye

Doğu Anadolu’ya kar yağdı

Gece başlayan ve aralıklarla devam eden kar, hava sıcaklıklarını da etkiledi. Meteoroloji 12’nci Bölge Müdürlüğü nem oranı arttığı için kar yağışının gerçekleştiğini belirtti.

BİTLİS’TE KAR 15 SANTİMETRE

Bitlis’te bu sabahtan itibaren kar yağışı etkili olmaya başladı. İl merkezdeki kar kalınlığı 5, yüksek kesimlerde ise 15 santimetreyi buldu. Gece etkili olan yağmur, sabah saatlerine doğru yerini kar yağışına bıraktı. Yoğun kar yağışı ile birlikte kent merkezi ve çevresi beyaza büründü. Kar yağışının ardından karayolları ekipleri ile belediye karla mücadele ekipleri ise ana yol ve mahallelerde karla mücadele çalışmasına başladı.

DOĞU ANADOLU’DAN KAR MANZARALARI

ARDAHAN BEYAZA BÜRÜNDÜ

Ardahan’ın kent merkezinde kar yağışı etkili oldu. Etkili olan kar yağışı vatandaşları sevindirdi. Lapa lapa yağan kar yağışıyla birlikte hava sıcaklığında da hissedilir derecede düşüş yaşandı. Kar yağışı sonucu kar kalınlığı 7 santimetreye ulaştı.

AĞRI’DA KAR SABAH SAATLERİNDE ETKİLİ OLDU

Ağrı’da da sabah saatlerinde etkili olan kar yağışı kenti beyaza bürüdü. Kar yağışı nedeniyle vatandaşlar ve araç sürücüleri zor anlar yaşadı. Şehir merkezlerinde kısa sürede kar kalınlığı 10 santimetreye kadar ulaştı.

HAKKARİ’DE LAPA LAPA KAR YAĞDI

Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde uzun bir aradan sonra lapa lapa kar yağdı. İlçe merkezinde öğleden sonra başlayan kar yağışı, etkisini artırarak devam ediyor. Beyaza bürünen ilçede kar yağışı bazı sürücüleri ise hazırlıksız yakaladı.

EN DÜŞÜK HAVA SICAKLIĞI IĞDIR’DA

Gece en düşük hava sıcaklığı Iğdır’da 4, Van’da 2, Hakkari, Muş, Bitlis, Erzincan ve Ağrı’da sıfır, sıfırın altında olmak üzere Erzurum ve Kars’ta 1, Ardahan’da ise 3 derece olarak ölçüldü.

BELEDİYE KAR TEMİZLİĞİNE BAŞLADI

Günün en yüksek hava sıcaklığının da Iğdır’da 8, Erzincan’da 10, Van, Muş ve Hakkari’de 5, Erzurum, Bitlis ve Ağrı’da 4, Kars’ta 2 ve Ardahan’da sıfır derece olması tahmin ediliyor.

KAR KALINLIKLARI ÖLÇÜLDÜ

Kar kalınlıkları da Kars’ta 13, Ardahan’da 7, Erzurum ve Ağrı’da 5, Erzurum’daki Palandöken Kayak Merkezi’nde 25 ve Konaklı Kayak Merkezi’nde 27, Sarıkamış Cıbıltepe Kayak Merkezi’nde 40 ve Kop Dağı’nda 16 santimetre olarak ölçüldü.

BELEDİYE BİRİKEN KARLARI TEMİZLEDİ

Kar yağışının etkili olduğu kentlerde belediyeye ait ekipler cadde ve sokaklarda kar temizliğine başladı. Vatandaşlar da ev ve iş yerlerinin önü ile araçlarının üzerinde biriken karları temizledi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu