GündemKıbrıs

DP-UG Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş’ın 3. Ölüm Yıl Dönümü Nedeniyle Mesaj Yayımladı

dp-ug

Demokrat Parti Ulusal Güçler (DP-UG), Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş’ın 3. ölüm yıl dönümü nedeniyle mesaj yayımladı ve kurduğu cumhuriyeti yaşatma mücadelesine ondan aldığı feyz ve ilhamla devam edeceğini belirtti.

DP-UG tarafından yayımlanan mesajda “ömrünü Kıbrıs Türk halkının haklı davasına ve Türk milletine hizmet etmeye adamış, dava adamı, mücadeleci, mücahit, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni kurarak bize emanet eden, büyük insan ve devlet adamı Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş’ı vefatının 3. yıl dönümünde büyük bir özlem, saygı ve rahmetle anıyoruz” ifadelerine yer verildi.

Mesajda Denktaş’ın Kıbrıs Türk halkının Kıbrıs’ta yaşayan Kıbrıslı Rumlarla eşit ve aynı haklara sahip bir halk olduğuna inanarak, Kıbrıslı Türklerin İngiliz Sömürge idaresinden yasal haklarını kazanması için dönemin önderlerinin yaptığı mücadeleye katıldığı, toplumsal mücadeleyi kanlı EOKA terör örgütüne karşı Kıbrıslı Türkleri savunmayı amaçlayan Türk Mukavemet Teşkilatı’nı kurarak sürdürdüğü anlatıldı.

Mesaj şöyle devam etti:

“Kıbrıslı Türklerin Kıbrıs Cumhuriyeti’nin kurucu ortaklarından birisi olmasını sağlayan 1960 Antlaşmalarının müzakerelerine katılmış, arkadaşlarıyla birlikte Türkiye’nin gerekirse tek başına müdahale etmesini içeren Garanti ve İttifak Antlaşmalarının kabul edilmesi için olağanüstü çaba harcamıştır.

Kanlı Noel’le başlayan Rum saldırıları sonucunda Kıbrıs Cumhuriyeti’nin yıkılması sonrasında her türlü zorluğa göğüs gererek varoluş kavgası veren Kıbrıs Türk halkının müzakerelerdeki gücü ve dünyadaki sesi olmuştur. Toplum Liderliğini Dr. Fazıl Küçük’ten devraldıktan sonra, Anavatan Türkiye’nin yolunu gözlemiştir. 15 Temmuz 1974 Yunan işgal girişimi sonrasında Türkiye’nin müdahale etmesi için harekete geçmiştir.

1974 Mutlu Barış Harekatı sonrasında, tüm Kıbrıslı Türklerin Türk Silahlı Kuvvetleri’nin güvencesi altındaki özgür bölgede toplanmasını, bir devlet çatısı altında örgütlenmesini ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin kurulmasını sağlamıştır. Kurduğu Cumhuriyetin ilk ve kurucu Cumhurbaşkanı seçilerek Kıbrıslı Türkleri ve onun haklarını her ortamda temsil etmiştir.

Rauf Raif Denktaş’ın davası bizim davamız, mücadelesi bizim mücadelemizdir. Bir cemaat olarak devraldığı Kıbrıs Türk halkına, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ile onurlu ve güvenli bir gelecek temin etmiştir. Kurduğu Cumhuriyeti yaşatmak için mücadeleye devam etmek bizlere bıraktığı en önemli mirastır.

Demokrat Parti Ulusal Güçler, onun davasına, mücadelesine sahip çıkmaya ve nihayetinde 1983’te kurduğu Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni yaşatmak için sürdürdüğü siyasi mücadelesine, ondan aldığı feyz ve ilhamla devam edecektir.”

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu