Manşet

Eroğlu, “Anlaşma olmazsa açıkta değiliz”

Cumhurbaşkanı ve bağımsız Cumhurbaşkanı adayı Dr. Derviş Eroğlu, önümüzdeki 5 yıllık süreçte Rumların daha da aşırı taleplerle geleceğini belirterek, masada bunlara dur diyebilecek bir liderin olması gerektiğini söyledi.

Bürosundan yapılan açıklamaya göre, Eroğlu, dün akşam, DP-UG İskele-Karpaz İlçe Başkanlığı’nın düzenlediği ve bölgedeki tüm örgütlerin de hazır bulunduğu “Dayanışma Yemeği”ne katıldı.

ALANLI: “EROĞLU’NA SAHİP ÇIKMA SEÇİMİ”

DP-UG İskele İlçe Başkanı ve Milletvekili Hüseyin Avkıran Alanlı gecede yaptığı konuşmada, yeni bir cumhurbaşkanlığı seçimi öncesinde olunduğunu belirterek, “bu seçimde liderimizin kurmuş olduğu cumhuriyetin reis-i cumhurunu seçeceğiz. O da Eroğlu’dur” dedi.

Alanlı, bu seçimde aday olmak için önce KKTC’ye inanmak, kurucu Cumhurbaşkanı merhum Rauf Raif Denktaş’a ve Anavatan Türkiye’ye yürekten bağlı olmak gerektiğini vurguladı.

Alanlı, “Bu seçim liderimiz Denktaş’ın bize bırakmış olduğu, görüş ve düşüncelerini en iyi savunan kişi olduğuna yürekten inandığımız, duruşuna güvendiğimiz, Sayın Dr. Derviş Eroğlu’na sahip çıkma seçimidir” diye sözlerini tamamladı.

eroğlu-alanlı-denktaş (Small)

DENKTAŞ: “BİRİNCİ TURDA BİTİRMEK İÇİN DÜĞMEYE BASTIK”

Alanlı’nın ardından kürsüye çıkan Başbakan Yardımcısı Ekonomi Turizm Kültür ve Spor Bakanı, DP-UG Genel Başkanı ve Milletvekili Serdar Denktaş da konuşmasında, DP-UG İskele Karpaz İlçe Başkanlığı’nın bölge örgütlerini bir araya getirdiğini ifade ederek,  bu etkinlikle cumhurbaşkanlığı seçimi için ilk adımı attıklarını söyledi.

Denktaş, “Bu akşam bağımsız cumhurbaşkanı adayı, Cumhurbaşkanımız Sn. Dr. Derviş Eroğlu’nun arkasında bütünleşerek seçimi birinci turda bitirmek için düğmeye bastığımız gündür” dedi.

“MASADAKİ SEMBOLÜMÜZDÜR”

Serdar Denktaş sözlerini şöyle sürdürdü:

“Dolaştığım her yerde, neden Eroğlu’na destek verdiğimiz sorusuna yanıt vermeye çalışırken, 5 adayın içerisinde KKTC’ye inanan tek adayın Sayın Eroğlu olduğunu söyledim. Bu adaylar içerisinde, Denktaş’ın yaktığı ışığı, çizdiği yolu masada koruyan ve koruyabilecek olan tek bir aday var, bu aday da Sayın Eroğlu’dur.. Sayın Eroğlu aynı zamanda DP-UG’nin de adayıdır. Gücümüzü bu aday etrafında birleştirmek, KKTC’nin, egemenliğimizin, Türkiye ile birlikte hareket etmenin masadaki sembolüdür. O nedenle Sayın Eroğlu’nun destekçisi olacağız.”

“HER GÖRÜŞMECİ AYNI DEĞİLDİR”

Başbakan Yardımcısı Denktaş, “Size en fazla söylenecek söz şu olacak; tamam, görüşmeler diyorsunuz ama bu işi zaten Türkiye yürütmüyor mu? Kim gelirse gelsin aynı şey değil mi diye soracaklar. Aynı şey değil” dedi.

Denktaş, şöyle devam etti:
“Talat’ın cumhurbaşkanlığı dönemini hatırlayın. Masada yine Türkiye ile istişare halinde götürüyordu. Talat, bir kahve içip döneceğiz, bir şey yok diyerek Hristofyas’la bir toplantıya gitti ama daha Ledra Palace’dan dönerken tek halk, tek egemenlik, tek temsiliyeti kabul ettiği ortaya çıktı. O günden beridir da o çapraz oyu masada karşımızda buluyoruz.  Oysa, bizim ayrı seçme, seçilme hakkımız esastır. Ama Talat,1940’lardan beri Türk’ün Türk’e, Rum’un Rum’a oy verdiği düzeni alabora etti.  Dolayısı ile her görüşmeci aynı değildir. Yıllardan beridir, Denktaş bizi cemaatten  halka taşıdı dedik. Egemenlik bizimdir, biz adanın kuzeyinde egemenlik hakkımızı kullanıyoruz dedik, onlar tek egemenlik dediler. Hala daha onun acısını çekiyoruz. Cumhurbaşkanımız Eroğlu’nun yanında, şimdi bir de görüşmecimiz var; Sayın Ergün Olgun.  Bu ekip, masada haklarımızı koruyarak çözüm arayacak olan ama Rum imana gelmezse kendi haklarımızla bizi dünyaya ulaştıracak ekiptir. Önümüzdeki 5 yıl bu anlamda çok önemlidir. O yüzden karar vermelisiniz. Haklarımızdan feragat ederek çözüm mü? Haklarımızı koruyarak ileriye yürüyüş mü? Kararınız ikinciyse, birinci turdan Dr. Derviş Eroğlu’nu sandıktan çıkartmamız lazım.”

eroğlu-iskele (Small)

“BANA 5 YIL ÖNCESİNİ HATIRLATTINIZ”

Denktaş’ın ardından sözü alan Cumhurbaşkanı Eroğlu sözlerine, DP-UG İskele-Karpaz İlçe Başkanlığı’na ve örgütlere kendisine gösterilen ilgi ve düzenlenen etkinlikten dolayı teşekkür ederek başladı.

“Bu akşamki yemek bana 5 yıl öncesini hatırlattı” diyen Derviş Eroğlu, 2010’da da DP-UG’nin de desteğiyle seçimi kazandığını söyledi. Geceye katılanların coşkusunu gördükten sonra seçimin birinci turdan biteceğine emin olduğuna dikkat çeken Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu konuşmasını şöyle sürdürdü;

“DİK OTURMASINI BİLEN, SIRASINDA DİKLEŞEBİLECEK BİR LİDER”

“Her şeyden önce güven lazım. Güvendiğiniz kişiyi desteklememek olmaz. Biz size güvendik, sizde bize güvendiniz ve desteğinizi belirttiniz. Göreceğim her makamı gördüm.Benim aday olmamdaki maksadım makam değildir. Önümüzdeki dönemde Rum’u daha da şımarmış olarak, çok büyük isteklerle karşımızda bulacağız. Anlaşmak için değil, anlaşmamak için uğraşacaklar. İşte bu noktada, masada dirayetli olabilen bir lidere ihtiyaç vardır.Hata yapmamalıyız. Sonuca doğru giderken hata yaparsak bütün hak ve hukumuzu tehlikeye girer. KKTC devleti benim halkımın çıkarlarını savunurken masadaki en büyük gücümdür diyebilen bir kişi müzakere masasında halkımızın haklarını en iyi şekilde savunacak kişidir. Ben her zaman söylüyorum”.

“ANLAŞMA OLMAZSA AÇIKTA DEĞİLİZ”

Derviş Eroğlu, elbette bir antlaşma istendiğini, ama bunun “her ne pahasına olursa olsun” anlayışı olmadığını ifade ederek, bir anlaşma olmazsa, halkın açıkta kalmayacağını söyledi.

Devletin varlığının devam ettiğini kaydeden Eroğlu, şöyle devam etti:
“Ben bunu söylediğim zaman, eleştiriyorum. Şu an anlaşma yok. Açıkta mıyız? Bir devletimiz var. Devletin çatısı altındayız ve bu devlet çatısı altındayken, iki eşit statüdeki kurucu devletin kuracağı yeni bir ortaklığın arayışı içindeyiz.  Ama anlaşma bulunmazsa, Rum bizi oyalama taktikleriyle masada tutacağını sanıyorsa, o zaman da atacağı adımları bilen bir kişi olarak sizlerle birlikte yolumuzu bulacağız”

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu