KıbrısManşet

Eylemciler, Maliye Bakanı ile görüşmeye girdi

Kıbrıs Türk Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği, Meclis önünde dün başlattığı araçlı eyleme bugün de devam ediyor. Eylem Maliye Bakanlığı önüne taşındı.

Maliye Bakanlığı kapısını traktörle kırıp içeriye giren eylemciler, yumurta savurup, süt sıkarak hükümeti protesto etti.

Hayvancılar Birliği’nin eylemine Kıbrıs Türk Çiftçiler Birliği de destek verdi. Birlik Başkanı Hüseyin Çavuş Kelle, Hayvancılar Birliği’nin taleplerinin yerine getirilmemesi durumunda Çiftçiler Birliği’nin de eyleme yarın sabah 200 araçlık konvoyla destek vereceklerini açıkladı.

“TEPKİ EYLEMİ”

Hayvancılar Birliği Başkanı Mustafa Naimoğulları da, birlik olarak başlattıkları eylemin hak arayışından çok tepki eylemi olduğunu, 2015 yılı tarım bütçesinin duvara tosladığını şimdiden gördüklerini, bu yüzden bu eylemi 2015 yılının başından başlattıklarını söyledi.

Tarım bütçesini eleştiren Naimoğulları, bu bütçeyle üretimin geliştirilemeyeceğini, bu yüzden iki katına çıkarılması gerektiğini kaydetti.

TDP VE BKP’DEN DESTEK

Bu arada Meclis önünü traktörlerle eyleme devam yapan Hayvancılar Birliği’ne TDP ve BKP de destek belirtti.

TDP Genel Başkanı Cemal Özyiğit, Hayvancılar Birliği’nin eylemini saygıyla selamladıklarını söyledi ve eyleme destek belirtti. Özyiğit, ülkede “Dayatma paketlerle üreticilerin yok edilmek istendiğini ve üretimin korunmadığını” iddia etti.

Ülkede her alanda savurganlık olduğunu ancak üretimin korunmadığını savunan Özyiğit, ülkede kaynak olduğunu ancak bu kaynağın doğru kullanılması durumunda sıkıntı yaşanmayacağını, ancak ülkede hükümetlerin hep aynı olduğunu, bu yüzden Kıbrıs Türk halkının kendi gücüyle kendini kurtarması için gerçek anlamda değişim yapması gerektiğini vurguladı.

BKP Genel Başkanı İzzet İzcan da, üretimin ve emekçilerin yanında olduklarını, birliğin haklı bir mücadele verdiğini, bu yüzden bu mücadeleyi güçlendirip devam ettirmesi gerektiğini vurguladı.

EYLEM MALİYE’YE TAŞINDI, KAPI KIRILDI…

Daha sonra eylemciler Meclis önünden Maliye Bakanlığı’na geldi. Eylemciler, Maliye Bakanlığı giriş kapısını traktörle kırarak içeriye girdi.

Maliye Bakanlığı’na da dün Meclis’te olduğu gibi yumurta atıldı ve süt sıkıldı.

Eylem Maliye Bakanlığı önünde devam ediyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu