GündemKıbrısSon Haber

Fokaidis “Komşu Ülkelerle Stratejik Derinliği Olan İşbirliğine Yöneliyoruz”

Rum Savunma Bakanı Hristoforos Fokaidis, Rum Yönetimi’nin komşu ülkelerle stratejik derinliği bulunan işbirliğine yöneldiğini belirterek, 2015  bütçesinde, önemli silahlanma programları için ödenek ayrıldığını söyledi.

Fileleftheros gazetesine söyleşi veren Fokaidis, bakanlık olarak yaptıkları faaliyetleri duyurmadıklarını ancak tüm araçları değerlendirerek savunmayla ilgili girişimleri kuvvetlendirmek için hareket halinde olduğunu kaydetti.

Habere göre, Fokaidis, yeni silahlanma programlarının, daha önceki programlardan feyz alarak, Rum Milli Muhafız Ordusu’nun (RMMO) reorganizasyonu zemininde gelişeceğini belirtti. Fokaidis, programlarda, enerji perspektifleri çerçevesinde karşılaşılabilecek tahriklerle mücadele edebilmek adına önemli güncellemeler yapıldığını ifade etti.

Ülkenin ekonomik koşulları göz önünde bulundurulduğunda, savunma imkanlarının kuvvetlendirilebilmesi için uzun vadeli bir plana ihtiyaç bulunduğunun ortaya çıktığını belirten Fokaidis, silahlanma programlarının kısa süre içerisinde tamamlanamayacağını ve bu konuda ısrar, sabır ve milli politika tutarlılığı gerektiğini söyledi.

Fokaidis, RMMO’nun düne kadar kara kuvvetleri olarak bilindiğini, ancak bugünden itibaren, hava ve deniz savunmasına ağırlık verilmesi gerektiğini belirtti.

Komşu ülkelerle işbirliği eğiliminin, “ortak menfaat ve ortak tehdit” zemininde oluştuğunu kaydeden Fokaidis, dış politikada ekonomi ve enerji zemininde inisiyatif alınması gerekliliğinden bahsetti.

Habere göre, Fokaidis, askerlik süresinin, RMMO’daki reorganizasyonun tamamlanmasının ardından kısalacağını ifade etti.

Fokaidis, ABD ve Rusya ile olan ilişkiler için ise, Rum Yönetimi’nin bu ülkelerle olan ilişkilerinin, ABD ile Rusya arasındaki zıtlaşmadan etkilenmediğini; İsrail ile olan ilişkilerin de, ortak tatbikatlardan çok daha fazla olduğunu söyledi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu