Gündem

Fransa Cumhurbaşkanı Hollande: Çok büyük bir trajedi

Fransa’da rehine krizi çifte operasyonla sona erdi. Fransız polisi, Paris’teki Charlie Hebdo adlı mizah dergisine silahlı saldırı düzenleyen ve 12 kişiyi öldüren Kuvayşi Kardeşler’in kıstırıldığı matbaaya operasyon düzenledi.

Saatler süren rehine pazarlığının ardından operasyona hız veren Fransız polisi, Türkiye saati ile 18:20 sularında Kuvayşi Kardeşler’i ölü olarak ele geçirdi. Aynı anda Paris’in doğusunda bulunan bir markette yaşanan rehine krizi de polisin düzenlediği operasyonla sona erdi. Market saldırganı öldürüldü. Reuters’a konuşan polis yetkilileri operasyonda en az 4 rehinenin öldüğünü söyledi.

HOLLANDE: ÇOK BÜYÜK BİR TRAJEDİ

Bu gelişmenin ardından Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande bir basın açıklaması yaptı. Hollande, şunları söyledi;

“Çok büyük bir trajediyle karşı karşıyayız. Polisi tebrik etmek istiyorum. Onlarla gurur duyuyorum. Rehinelerin hayatlarını kurtarmak için ellerinden geleni yaptılar. Tehditlerin son bulduğunu düşünmüyorum. Teyakkuz halinde olmalıyız. Gerekli olan tedbirleri alıyoruz. Amacımız barış içinde yaşayan bir ülke sağlamak. Birlik çağrısında bulunuyorum. Elimizdeki en güçlü silah birliktir.

“İSLAM DİNİYLE HİÇBİR İLİŞKİSİ YOK”

Irkçılık gibi akımlar kabul edilemez. Bu fanatiklerin İslam diniyle hiçbir ilişkisi olmadığını açıkça belirtmek istiyorum. Seferberlik çağrısı yapıyorum. Hiçbir korku ve baskıya boğun eğemeyiz. Pazar günü gerçekleştirilecek protesto gösterilerine ben de katılacağım. Hep birlikte bu zorlu dönemden en güçlü şekilde çıkacağız.”


OBAMA’DAN FRANSA’YA DESTEK: YANINIZDAYIZ

Diğer yandan, Fransa’da yaşanan rehine krizi olayıyla ilgilli ABD Başkanı Barack Obama’dan da bir açıklama geldi. Obama, “Terör dünyadan silinene kadar mücadeleye devam edeceğiz. Fransa’nın yanındayız” dedi.

Paris saldırganları öldürüldü haberi

Paris’te ikinci rehine krizi: Saldırgan öldürüldü haberi

Paris’teki markete yapılan operasyonun görüntüleri haberiİlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu