Gündem

Gambiyalı ABD vatandaşları darbe girişimiyle suçlandı

Adalet Bakanlığı, Gambiya’nın başkenti Banjul’daki başkanlık sarayını işgal teşebbüsünün planlaması ve hayata geçirilmesine yardım ettikleri gerekçesiyle 46 yaşındaki ABD ve Gambiya çifte vatandaşı Papa Faal ile 57 yaşındaki Gambiya kökenli ABD vatandaşı Cherno Njie’nin, “ABD yasalarına aykırı olarak, yabancı bir hükümetin şiddet yoluyla devrilmesi için komplo kurmakla” suçlandıklarını bildirdi.

HÜKÜMETİ DEVİRMEK İÇİN GAMBİYA’YA GİTTİLER

Hükümeti devirme girişimine katılmak üzere geçen ay ABD’den Gambiya’ya ayrı ayrı seyahat ettikleri ve ABD’ye döndükten sonra da gözaltına alındıkları belirtilen Faal ve Njie’nin, bugün Baltimore ve Minneapolis’te mahkeme önüne çıkacakları kaydedildi.

Bakanlık açıklamasına göre, komplo grubuna mensup tahmini 10-12 kişilik bir grup, ülkedeki diğerlerinin de kendilerine katılacakları ve yardımcı olacakları beklentisiyle darbe girişimi için Gambiya’ya gitti. Faal ve bir grup arkadaşı, Gambiya’ya gitmeden önce, geçen ağustos ve ekim ayları arasında çok sayıda silah ve askeri ekipman satın alarak, aralarında M4 yarı otomatik tüfeklerin de olduğu bu silahları darbe girişiminde kullanmak üzere gemiyle Gambiya’ya gönderdiği iddia edildi.

ABD VE ALMANYA’DA YAŞAYAN DARBECİLER

AP’nin bir haberine göre de Faal yetkililere verdiği ifadede, geçen Ağustos ayında ABD’de Gambiya hükümetini devirmeyi kendisine amaç edinen bir gruba katıldığını, grubun çoğu askeri deneyime sahip, ağırlıklı olarak ABD ve Almanya’da yaşayan Gambiya kökenli kişilerden oluştuğu bilgisini verdi. Haberde Faal’ın, Njie’yi de darbe girişiminin finansörü ve liderlerinden biri olarak tanımladığı belirtildi.

Amerikan Adalet Bakanı Eric Holder yazılı açıklamasında, ABD olarak bu tür komploları kuvvetli kınadıklarını, yönelttikleri ciddi suçlamalarla bu iki kişiden eylemlerinin hesabını tam biçimde sormaya kararlı olduklarını belirtti.

ESKİ KOMUTAN, DEVLET BAŞKANININ TALİTİLİ FIRSAT BİLİP..

Gambiya Başkanlık Sarayı eski komutanlarından Lamin Sanney liderliğindeki bir grup, Devlet Başkanı Yahya Jammeh’in yılbaşı tatili nedeniyle Paris’te olduğu bir sırada, 30 Aralık’ta başkent Banjul’da başarısız bir darbe girişiminde bulunmuştu.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu