Kıbrıs

Gazimağusa Belediyesi eğitim konusunda seminer düzenledi

Gazimağusa Belediyesi Atatürk Kreş ve Anaokulu, okul öncesi eğitimin önemi, okul ile aile işbirliğinin önemi ve etkili iletişim konularında dün akşam Sakarya MGA Tesisi’nde bir seminer düzenledi. DAÜ İlköğretim Bölüm Başkanı Prof. Dr. Elif Yeşim Üstün’ün konuşmacı olarak katıldığı seminerde DAÜ İlköğretim Bölümü 4. sıfın öğrencileri de sunum yaptı. Büyük bir katılımla gerçekleşen seminerde veliler, kreş eğitmenleri ve kreşte görev yapan öğrenciler bir araya geldi. Seminerin ardından kokteyl de verildi.

Gazimağusa Belediye Başkanı İsmail Arter, seminerin başında yaptığı konuşmada, öğrenciler, aileler ve kreşteki öğretmenlerin bir araya geldiğini, okul öncesi eğitimle ilgili düzenledikleri etkinliğin bir ilk olarak yapıldığını söyledi. Arter, toplumlarda eğitimin çok önemli olduğunu, okul öncesindeki eğitimin daha da önemli olduğunu ifade ederek, ülkenin gelişmişliğinin bu alana yapılan yatırımla orantılı olduğunu, Gazimağusa’da okul öncesi kurumlarına önem verdiklerini söyledi. Gelişmiş ülkelerde ilkokula hazırlık amacıyla eğitim verildiğini, organizasyonun büyük katılımla gerçekleşmesinden memnun olduğunu ifade eden Arter, özel kurumlarla da bilgilerin paylaşılması için organizasyon yapılacağını söyledi. Gazimağusa Belediyesi Atatürk Kreş ve Anaokulu Müdürü Havva Onaç da konuşarak, çocukların gelişimine  katkı sağlamak için çalıştıklarını, DAÜ İlköğretim Bölüm Başkanı Prof. Dr. Elif Yeşim Üstün’e ve çocuklarını kendilerine emanet eden velilere teşekkür etti.

DAÜ İlköğretim Bölüm Başkanı Prof. Dr. Elif Yeşim Üstün’ün sunumunun ardından Okul Öncesi Bölümü son sınıf öğrencilerinden Mina Yaşartürk, Öykü Özbek “Erken çocukluk döneminde aile eğitimi”, Aylin Dindar  “Okul öncesi eğitimin önemi”, Sevda Yılmaz “Okul aile işbirliği konusunda araştırmalar” Fadime Dindar “Okul-aile işbirliğinin çocuk, aile ve kurum açısında önemi” İdris Tunç “Okul-aile işbirliğini engelleyen faktörler” konularında sunum yaptı.

DAÜ İlköğretim Bölüm Başkanı Prof. Dr. Elif Yeşim Üstün hem üniversite hem fakülte hem öğrenciler adına Belediye Başkanı İsmail Arter ve Havva Onaç’a teşekkür ederek, öğrencilerin okul deneyimi ve öğretmenlik uygulamalarının 3 yıldır kreşte devam ettiğini söyledi.  Öğrencilerinin öğretmen olmaya aday olduğunu, kendisinin sunumun ardından öğrencilerin de sunum yapacağını söyledi.

İletişimin önemine dikkat çeken Üstün, sadece çocuklarla değil, herkesin birbirleriyle iletişiminin önemli olduğunu, çocukların iletişim kurmayı büyüklerinden öğrendiğini ve örnek aldığını ve çocukların herşeyi gözlemlediğini ifade ederek, hem anne-babalar hem öğretmenlerin birbirleriyle iletişiminin önemli olduğunu söyledi. Çocukların kendine güvenmeyi öğrenmesi gerektiğini, insanların sözlü iletişim yanında beden dilinin daha fazla şey söyleyebildiğini ifade eden Elif Yeşim Üstün, etkili iletişim için karşıdaki kişiyi olduğu gibi kabul etmesi, büyüklerin çocuğun duygu düşüncelerini anlaması, konuşmadan çocuğu dinlemesi ve öğüt vermekten kaçınası gerektiğini, özellikle çocuğun seviyesine inerek göz teması kurulması gerektiğini söyledi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu