Kıbrıs

“Gerginliği artırmamak için” gizli tuttular

Yunanistan Başbakanı Andonis Samaras’ın, Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki faaliyetlerine karşı Rum Yönetimi’ne destek açıklamasına, Rum ve Yunan silahlı kuvvetlerinin Güney Kıbrıs’ta karada ve havada icra ettikleri tatbikatların eşlik ettiği bildirildi.

Alithia, “Kıbrıs ve Yunan Silahlı Kuvvetlerinin, Paraşüt Atlayışlarının Da Yer Aldığı Büyük Ölçekli Tatbikatı” başlıklı haberinde Rum ve Yunan silahlı kuvvetlerinin, İsrail Hava Kuvvetleri’ne bağlı savaş uçaklarının desteğiyle son üç gündür Güney Kıbrıs genelinde karada, denizde ve hava sahası içerisinde geniş ölçekli tatbikat icra ettiğini yazdı.

Gazete edindiği bilgilere dayanarak RMMO’nun elindeki bütün birimlerin, Yunan hava ve deniz kuvvetlerinin iştirak ettiği tatbikatın dünkü bölümünde İsrail savaş uçaklarının da yer aldığını, öğle saatlerinde Yunan Hava Kuvvetleri’ne ait C130 tipi nakliye uçağından Larnaka’ya paraşüt atlayışları yapıldığını kaydetti

“Tatbikat, daha fazla gerginlik olmasın diye gizli tutuldu ancak dün kamuoyuna sızdı. Savunma Bakanlığı konuyla ilgili hiçbir yorum yapmadı” ifadesine yer veren gazete tatbikatın, RMMO ve Yunan Genelkurmay Başkanlığı tarafından koordine edildiğini belirtti.

Kıbrıs çevresinde çeşitli ülkelerden gemi ve uçakların yoğun varlık gösterdiğine de dikkat çeken gazete şunları aktardı:

“Hükümet Sözcüsü Nikos Hristodulidis tatbikatın icra edildiğini doğruladı ancak Kıbrıs-Yunanistan işbirliği çerçevesindeki tatbikata Milli Muhafız Ordusu ve Yunan Silahlı Kuvvetleri’nden birimlerin katıldığını söylemekle yetindi. Hristodulidis tatbikata İsrail kuvvetlerinin de iştirak edip etmediğini doğrulamaktan veya yalanlamaktan kaçındı.”

Politis, RMMO’nun Yunan Silahlı Kuvvetleri ve İsrail Hava Kuvvetleri işbirliğinde icra etmekte olduğu geniş ölçekli tatbikatın bugün tamamlanacağını, Rum Savunma Bakanı’nın konuyla ilgili resmi bir açıklama veya yorum yapmayıp bunların iletişim açısından değerlendirilmemesi gereken konular olduğunu söylediğini yazdı.

Tatbikatla ilgili tek yorumun Sözcü Hristodulidis’ten geldiğini, onun da sadece tatbikatın icra edildiğini doğrulamakla yetindiğini vurgulayan gazete askeri kaynakların söylediklerini özetle şöyle aktardı:

“Silahlı kuvvetlerin maneviyatını çok olumlu yönde yükseltti. ‘Nikiforos’ tatbikatının yıllardır icra edilmemesi nedeniyle sadece küçük çaplı tatbikatlar yapılıyordu, onlar da gerçek durumlara benzeyen şartlarda koordineli tatbikatların yerini tutamıyordu. Son günlerde büyük bir gizlilik altında gerçekleştirildi ancak paraşütçüler Yunan Hava Kuvvetleri’ne bağlı C-130’lerden atladığında gizlilik korunamadı.”

Gazete, RMMO’dan kaynakların, eldeki bütün imkanlar kullanılarak karada, denizde ve havada tatbikat icra edildiğini söylemekle yetindiklerini, Barbaros Hayreddin Paşa araştırma gemisinin Doğu Akdeniz’deki varlığı ile ortaya çıkan gerginliği daha fazla artırmamak için, Yunanistan’dan hava ve deniz kuvvetlerinin katılımı konusunda ses tonlarını düşük tuttuklarını, son günlerde Kıbrıs semalarında sıklıkla görünen İsrail hava kuvvetlerine bağlı savaş uçaklarının varlığının da söylenmediğini yazdı.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu