Tatil

Girit Adası Nerede, Nasıl Gidilir? Girit Adası Gezilecek Yerler Nelerdir?

 

Hostinger

expand

KAYNAKCnnturk.com

Girit adası, ülkemizde olmasına rağmen ülkemizde bulunan pek çok kişinin merak ettiği ve ziyaret etmek istediği bir yer olma özelliğine sahiptir. Girit adası, Yunanistan sınırları içinde yer alan bir ada olarak da bilinir. Aynı zamanda Yunanistan da yer alan en büyük ada olma özelliğine sahiptir. Bu nedenle de Girit adası gidilecek ve görülecek yerler arasında yer alır. 

Girit Adası Nerede?

Girit adası, Yunanistan sınırları içinde yer alan bir ada olarak bilinir. Girit adası tam olarak Doğu Akdeniz’ de yer alıyor. Yunanistan içinde bulunan ve ülkenin dördüncü en büyük şehri olarak da bilinen Girit adasının merkezi Kandiye olarak bilinir. Girit adasının Osmanlı hakimiyetine girmesi için yaklaşık olarak 24 yıl süren bir mücadele verilmiştir.

Bu savaşlar sonucunda ise, Girit adasının tamamen Osmanlı hakimiyetine alınması için 1645 yılından 1669 yılına kadar devam eden savaşlar sonucunda bir süre Osmanlı Devleti tarafından yönetilmeye başlandı. Ama sonrasında masada yapılan bir anlaşma ile üç ay içinde tekrar kaybedildi. 

Girit Adası’na Nasıl Gidilir?

Girit adası, Akdeniz’in beşinci büyük adası olarak da bilinir. Aynı zamanda da Ege denizinin güney kısmında yer alan bir ada olma özelliğine de sahiptir. Girit adası Akdeniz’de yer alan beşinci büyük ada olma özelliğini taşır. Aynı zamanda tüm dünyada tanınan bir turizm merkezidir. Girit adasının doğal güzelliklerini gören kişiler bu turizm yerine gitmek istiyor.

Girit adasına gitmek isteyen kişiler de öncelikli olarak Girit adasının nerede olduğunu tam olarak öğrenmek istiyor. Girit adasına gitmek isteyen kişiler önce Atina’ya havayolu ile ulaşım sağlamaları ve sonrada Girit adasına giden bir uçuşa katılmaları gerekiyor. Atina üzerinden Girit’e ulaşma süresi ise, yaklaşık olarak bir saat kadar sürüyor. Ama Türkiye üzerinden Girit’e doğrudan bir uçuş bulunmuyor. Hava yolu ile buraya gitmek istemeyen kişiler de feribotla adaya kolaylıkla ulaşabilir. Girit ve Atina arasında yapılan feribot seferlerinin ulaşım süresi ise, yaklaşık olarak yedi saat sürüyor. 

Girit Adası Nerede, Nasıl Gidilir Girit Adası Gezilecek Yerler NelerdirGirit Adası Gezilecek Yerler Nelerdir?

Girit adası üzerinde yer alan ve Venedik döneminden kalan tarihi Girit adası üzerinde gezilecek ve görülecek pek çok güzel yer bulunuyor. Kent merkezinde yer alan ve tarihi bir öneme sahip olan eserler arasında çeşmeler yer alıyor. Girit adası üzerinde aynı zamanda çok güzel ve eşsiz manzaralara sahip olan yerleri de gezerek keşfedebilirsiniz. Girit adasında gezilecek ve görülecek yerler arasında ise,

Lion Square Meydanı

Hanya Kapısı

Venizelou Meydanı

Heraklion Arkeoloji Müzesi

Venedik Kalesi

Agios Titus Kilisesi

Girit Tarih Müzesi

Knossos Sarayı

Girit Adası gezilecek yerler arasında ilk durak Kandiye’de bulunan 400 yıllık Venedik hakimiyetinden kalan tarihi bölgedir. Eski şirin evleri ve dar caddeleri ile bir zamanlar ünlü olan ve Ege’nin ticaret merkezi haline gelen Kandiye’de, görkemli Venedik Kalesi’nin hakim olduğu bir liman şehridir. Çok hareketli bir yapıya sahip olan bu şehir merkezinde denize doğru uzanan uzun limanın sonunda, Cenevizlilerden kalan bir kale olan Kules yer alıyor.

Venedik izlerinden biri haline gelen Venedik Kalesi, kenti bir uçtan diğer uca kadar saran Venedik duvarlarının, denize doğru uzanan tarafında yer alıyor. Bunun hemen karşısında bulunan kıyıda ise, cephanelikler bulunuyor. Zamanında gerçekleşecek çeşitli saldırılara karşı kent buradan korunuyordu. 

Bir diğer gezilmesi gereken yerler arasında yer alan Heraklion Arkeoloji Müzesi, her katında, farklı dönemlere ait eserlerin sergilendiği ve Girit’in tarihi ile ilgili bilgi de alınıyor. Giritlilerin aslen Mısırlı olan Aziz Minas’ya karşı olan sevgilerinden dolayı, onun için pek çok yerde yaptırdıkları manastırlar ve kiliselerin en önemlisi haline gelen Aziz Venedik ve Bizans dönemlerinde inşa edilen Minas Katedrali, Osmanlıların da bir dönem cami olarak kullandığı Agios Titus Kilisesi kentin tarihi dokuları arasında yer alıyor. Girit adası, turistlerin en çok gitmek istediği yerler arasında bulunur. Yemek kültürünün ise, ülkemize olan yakınlığı nedeni ile Türkiye’den giden kişiler yemek konusunda genellikle hiç zorluk çekmez. 

Avşa Adası Nerede, Nasıl Gidilir? Avşa Adası Gezilecek Yerler Nelerdir?

Kapadokya Nerede, Nasıl Gidilir? Kapadokya Gezilecek Yerler Nelerdir, Ne Yapılır?

Kaynak

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu