DünyaGündemSon Haber

Goldman Sachs Petrol 42 Dolara Kadar Düşebilir

Merkezi ABD’de bulunan uluslararası yatırım bankası Goldman Sachs, petrol fiyatlarındaki düşüşün 2015’te devam edeceği ve varil fiyatının 42 dolara kadar gerileyebileceği tahmininde bulundu.

Goldman Sachs’nin hazırladığı “Yeni Petrol Düzeni” adlı raporda, brent türü ham petrolün varil fiyatının bu yılın ilk çeyreğinde varil başına 47 dolara kadar düşebileceği, ikinci çeyrekte ise yılın en düşük seviyesine gerileyerek 42 dolar olabileceği öngörüldü.

Raporda, üçüncü ve dördüncü çeyrekler için brent petrolün 48 ve 64 dolardan işlem göreceği, 2016 ve 2017’de ise ortalama 70 dolara yükseleceği tahmininde bulundu.

Goldman Sachs’ın raporunda, 2015’in ilk yarısında petrol arzının artacağı öne sürülürken, fiyatların bu yüzden düşük kaldığını, yaz aylarına doğru bu durumun devam edeceği için petrol fiyatlarının varil başına 50 doların altında olacağı iddia edildi.

Raporda, ayrıca Brezilya, Azerbaycan, Kazakistan ve Libya gibi ülkelerin yılın ikinci yarısında üretim artış hızının düşeceği, Irak ve Rusya’nın ise üretiminin artacağı belirtildi.

ABD’nin petrol üretiminin ilk yarıda artacağı fakat yılın ikinci yarısında azalan yatırım harcamaları nedeniyle düşüşe geçeceği aktarılan raporda, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütünün (OPEC) 2015’in ikinci yarısında üretim kesintisine gitmesinin beklendiği kaydedildi.

OPEC, 27 Kasım’da Viyana’da yaptığı toplantıda, düşen fiyatlara rağmen üretimde kısıtlamaya gitmeme kararı alarak, 2015’in ilk yarısında üretim kotasını günlük 30 milyon varilde tutacağını açıklamıştı.

Haziran ayında 115 dolar olan brent türü ham petrolün fiyatı geçen hafta 50 doların altına gerilemişti. Petrolün varil fiyatı 47 dolar seviyelerinde işlem görüyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu