Ekonomi

Haberler… En düşük emekli maaşı artacak mı? Emekli kök maaş Temmuz zammı 2024

 

Hostinger

expand

KAYNAKCnnturk.com

Geçtiğimiz günlerde Türkiye İstatistik Kurumu tarafından haziran ayına ilişkin enflasyon rakamlarının duyurulmasının ardından yılın ilk 6 ayına ait enflasyon ortaya çıkmıştı. 6 aylık enflasyon farkının belli olmasıyla birlikte emeklinin kök maaşına alacağı zam da belli olmuştu. Zammı kök maaşa yapılacak olması nedeniyle binlerce emeklinin maaşı ise değişmeyecek. Peki, süreçte son durum ne?

EMEKLİ ZAMMI TEMMUZ 2024 – KÖK MAAŞ ZAM ORANI

TÜİK’in açıkladığı veriler doğrultusunda 6 aylık enflasyon farkı yüzde 24,73  olarak gerçekleşti. Bu kapsamda SGK ve Bağ-kur emeklisi yüzde 24,73 oranında enflasyon farkı almayı hak etmiş oldu.

EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI DEĞİŞECEK Mİ?

Emekli zammının kök maaşa gerçekleşecek olması nedeniyle kök maaşa yapılan yüzde 24.73’lük zamla birlikte bazı maaşlar 10 bin liranın altında kaldığı için ödemeler 10 bin lira olarak kalmaya devam edecek. Bu da en düşük emekli maaşının 10 bin lira olarak ödeneceği anlamına geliyor. Hükümet tarafından yeni bir düzenleme yapılıp en düşük emekli maaşı değiştirilmezse bazı emekliler zamlı haliyle 10 bin lira almaya devam edecekler. AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik yaptığı açıklamada “Çalışma devam ediyor herhangi bir karar yok” ifadelerini kullandı.

Haberler... En düşük emekli maaşı artacak mı Emekli kök maaş Temmuz zammı 2024

EMEKLİYE REFAH PAYI VERİLECEK Mİ?

Bir gazetecinin “Emekliye enflasyon farkının haricinde bir refah payı gündeme gelebilir mi?” sorusu üzerine Bakan Işıkhan, “Şu an gündemimizde yok. Zaten toplu sözleşme gereği yapılacak artışlar olacak. Refah payı ile ilgili şu an bir çalışmamız yok.” açıklamasında bulunmuştu.

Kök maaş nedir, nasıl öğrenilir? Kök maaşı 10 bin liranın altında olan emekli zam alabilecek mi?

 

 

Kaynak

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu