Gündem

Hijyen skandalının ardından iflas geldi

Almanya’da ortaya çıkan hijyen skandalının ardından Burger King, 89 şubesini kapatma kararı aldı. Alınan karar ile yaklaşık üç bin kişi işsiz kaldı.

İFLAS ETTİLER

Burger King‘in hijyen ve çalışma şartnamesine uymayan 89 bayinin anlaşmasını iptal ettiğini açıklamasının ardından Burger King’le yapılan görüşmeler netice vermeyince Yi-Ko iflas etti.

3 BİNDEN FAZLA KİŞİ İŞSİZ KALDI

İflasla birlikte aralarında çok sayıda Türk vatandaşının çalıştığı Fast-food zincirinde çalışan 3 binden fazla kişi issiz kaldı. Çalışanların özlük hakları ise mahkemenin sonuçlanmasına kaldı.

İFLASA GİTMEK ZORUNDA KALDIK

Kapatılan 89 bayinin yüzde elli sahibi olan ve aynı zamanda Rusya’daki Burger King’in ana bayisi olan Rus işadamı Alexander Kolobov ve Türk ortağı Ergün Yıldız bayilerin açık kalması çalışanların işsiz kalmaması için yaptıkları girişimlerden netice alamadıkları için iflas yoluna gitmek zorunda kaldıklarını açıkladı.

BURGER KİNG İMAJ KAYBI YAŞADI

Restoranlar Gıda Birliği Sendikası (NGG) sözcüsü Guido Zeitler, Yi-Ko Holding çalışanlarının çok zor şartlarda istihdam edildiklerini belirterek, “Daha fazla para kazanalım düşüncesiyle az insanla çok is yapılmak istendi. Bundan dolayı da temizlik ve sağlık kuralları hiçe sayıldı. Bundan dolayıda hijyen skandalı medyaya yansıdı. Skandaldan sonra Burger King imaj kaybı yaşadı. İkaz etmesine rağmen iyileştirilmeye gidilmedi. Sonuç olarak da 89 bayinin sözleşmesi iptal edildi.Üç binin üzerinde çalışan issiz kaldı. Tek suçlu Yi-Ko holdingdir. Biz sendika olarak işsiz kalan çalışanların haklarını aramaya çalışacağız” açıklamasında bulundu.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu