Ekonomi

HSBC, Türkiye’nin 2024 için büyüme beklentisini güncelledi

 

Hostinger

expand

Banka değerlendirmesinde, daha sıkı para ve maliye politikalarının enflasyonun daha hızlı düşmesine ve dış açıkta daha hızlı bir iyileşmeye yol açabileceğini, ancak politika yapıcıların ekonomiyi yumuşatmak için daha kademeli bir makro ayarlamayı tercih ettiklerini düşündüklerini belirtti. Bankanın 2025 yılı büyüme tahmini ise %3,6 olarak sabit kaldı.

HSBC, enflasyon beklentilerini de revize etti. Banka, Haziran ayına göre tahminlerini aşağı yönlü güncelleyerek, 2024 sonu için enflasyon beklentisini %48,0’dan %44,6’ya, 2025 için ise %29,0’dan %27,7’ye çekti.

EMEKLİ ZAMMI 2024| En düşük emekli maaşı için iki formül masada! İşte merak edilen tarih ve rakam…

Banka değerlendirmesinde, “Para politikasına ilişkin temel senaryomuz, yıl boyunca faiz oranlarının değişmemesi yönünde devam ediyor. Tahminlerimize göre, reel politika faizi Kasım ayı itibarıyla oldukça olumlu olacak ancak şimdilik 4. çeyrekte başlayacak faiz indirimlerinin biraz erken olabileceğini düşünüyoruz” denildi.

HSBC’ye göre, yüksek enflasyon beklentileri ve fiyatlama davranışlarındaki bozulma, enflasyon görünümüne yönelik yukarı yönlü riskin temel kaynakları olmaya devam ediyor. Banka, 2024-2025 cari açık tahminlerini de hafif aşağı yönlü revize ederek, bu yıl için bütçe açığı tahminlerini GSYH’nin %6,5’inden %5,7’sine düşürdü.

Kaynak

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu