GündemTürkiye

İstifa eden memur da emekli olabilir

En az 10 yıl memurluk yapmış ve daha sonra memurluktan ayrılmış bir kişi, primlerini ödemeye devam etmesi halinde memur olarak emekli olabilir. Dolayısıyla 25 yıl çalışmak ve belirli bir yaşı doldurmak durumunda olan memur, en az 10 yılını bir fiil memur olarak çalışarak ve kesenekleri çalıştığı kamu kurumu tarafından ödenerek, kalan 15 yıl kesenekleri kendi cebinden ödeyerek emekli olabilir.

KİMLER YARARLANAMAZ?

Bu şekilde iştirakçiliğin devam etmesi için en önemli şartlardan birisi memurluktan atılmamış, istifa ederek ayrılmış olmaktır. Akşam’ın haberine göre; memurluktan atılanlar, memur olmak için gerekli şartları kaybedenler bu uygulamadan yararlanamazlar. Ayrıca, kendi keseneklerini ödeyerek emekli olacak memurların en az 10 yıl memurluk yapmış olmaları şart. 10 yıldan daha kısa süre memur olarak görev yapanlar bu şekilde iştirakçiliklerini devam ettiremezler.

DERECEYE GÖRE BELİRLENİR

Bu durumda olup sigortalılıkları Emekli Sandığı’na tabi olarak devam edeceklerin ödeyecekleri kesenek miktarı, memuriyetten ayrıldıkları zamanki kadrolarının karşılığı olan dereceye göre belirlenir. Kendi cebinden kesenek ödeyenlere her yıl bir kademe, her üç yıl içinse bir derece verilir.

İKRAMİYEYİ ARTIRMAZ

İştirakçilikleri devam edenlerin kendi ceplerinden ödeyecekleri kesenekler, emekli ikramiyesinin hesabında dikkate alınmaz. Yani kişi emekli ikramiyesini ödediği primlerle yükseltemez. Emekli ikramiyesi, istifa etmeden önceki çalıştığı süreye göre hesaplanır. Örneğin, 15 yıl çalışıp emeklilik için gerekli sürenin geri kalanını kendi cebinden kesenek ödeyerek tamamlayan bir memurun emekli ikramiyesi 15 yıl üzerinden hesaplanarak kendisine ödenir.

EMEKLİ AYLIKLARINDA NEDEN FARKLILIK OLUYOR?

Emeklilerin maaşlarından katılım payı kesilir. Ay içinde hastaneye başvurmuşlar veya ilaç yazdırmışlar ise katkı payı kesintisi yapılır. Bu nedenle de emeklilerin maaşlarında farklılık olabilir.

SGK çalışan sigortalılar için katkı payını muayene veya ilaç yazımı anında uygular. Aktif çalışan sigortalılar hastanede muaye ne olduklarında belirlenen katılım paylarını eczanede öderler. Fakat SGK’dan aylık almakta olanlar için katılım payları eczanede ödenmez, aylıklarından kesilir. Muayene katılım payı olarak 5 TL, özel hastaneye başvurulmuşsa 12 TL’lik katılım payı emeklilerin maaşından kesilir. Emekli eğer o ay içerisinde 3 kez katılım payı ödeyecek şekilde hastaneye başvurmuşsa maaşından 15 TL kesilecektir.

6 AY İÇİNDE BAŞVURU ŞART

Uygulamadan yararlanmak için, memuriyetten ayrıldıktan sonra en geç 6 ay içerisinde SGK’ya başvurmak zorunluluğu var. Memuriyetten ayrıldıktan sonra 6 ay içerisinde SGK’ya başvurmayanlar ne yazık ki, bu haklarını kaybediyorlar. Kendi cebinden kesenek ödeyerek Emekli Sandığı’na tabi iştirakçiliği devam edenler, keseneklerini toplu veya aralıklı olarak 6 aydan daha uzun süre ödemezlerse, iştirakçilikleri sona erer. 1 Ekim 2008 kriteri 1 Ekim 2008 sonrası ilk kez memur olanlar, bu uygulamadan yararlanamaz. Bu nedenle ancak 1 Ekim 2008’den önce ilk kez memur olmuş, memurluktan atılmamış, memurluktan ayrıldıktan sonra SSK’lı veya Bağ – Kur’lu olarak çalışmamış olanların bu hakkı var.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu