Dünya

Japon Başbakan’dan IŞİD’e Çok Sert Tepki

Japonya’nın bir süredir kurtarmak için çalıştığı rehin gazeteci Kenji Goto’nun dün IŞİD tarafından öldürüldüğü açıklandı. IŞİD yolladığı kafa kesme videosuyla Japon Başbakan Şinzo Abe’ye mesaj gönderdi.

BAŞBAKAN, AÇIKLAMA YAPARKEN AĞLADI

Videonun dünya basınında yankı bulmasının ardından Japonya Başbakan’ı Şinzo Abe bir açıklama yaptı. Açıklama sırasında ağlayan ve bir hayli üzgün olduğu görülen Şinzo Abe çok sert konuştu.

“BEDELİNİ ÖDEYECEKLER”

Başbakan Abe, “Bu barbarca yapılan adi terör saldırısına karşı çok güçlü bir öfke hissediyorum. Kesinlikle kabul edilemeyecek bu şiddeti en güçlü şekilde kınıyorum. Bu teröristleri asla affetmeyeceğiz. Uluslararası topluluk ile birlikte IŞİD’e yaptıklarının bedelini ödetmek için çalışacağız” dedi.

İNFAZDAN SONRA JAPON ANNEDEN İLK AÇIKLAMA

İnfaz edilen gazeteci Kenji Goto’nun annesi Junko İşido, “Kenji öldü ve benim yüreğim parçalandı. Çok trajik bir ölüm, ne diyeceğimi bilemiyorum” dedi.

 

Anne Junko Işido sözlerine şöyle devam etti: “Oğlum hep dünyayı savaşların olmadığı bir yer haline getirmeyi istiyordu. Çocukları savaş ve yoksulluktan kurtarmayı arzuluyordu. Size burda söz veriyorum ki ben onun bu çabalarını sürdüreceğim.”

ABD VE İNGİLTERE DE KINADI

IŞİD’in Japon gazeteci Kenji Goto’yu infaz etmesini ABD ve İngiltere de kınadı. ABD Başkanı Barack Obama, IŞİD örgütünün yokedilmesi için müttefikleriyle birlikte çalışmayı sürdürüceklerini söyledi.

2 ÇOCUK BABASIYDI

Öldürülen Japon rehine Kenji Goto geçtiğimiz ekim ayında Suriye’de IŞİD militanları tarafından kaçırılmıştı. IŞİD örgütü Goto’yu serbest bırakmak için Ürdün’de cezaevinde bulunan Iraklı terörist Sacide er Rişavi’nin salıverilmesini şart koşmuştu.

Ürdün ise, Rişavi’yi serbest bırakmak için IŞİD’in elindeki Ürdünlü pilotun da salıverilmesini talep etmişti. Ancak yürütülen bu müzakerelerden bir sonuç alınamamıştı.

47 yaşındaki Kenji Goto iki çocuk babasıydı.

ÜRDÜNLÜ PİLOTUN AKIBETİ BELİRSİZ

IŞİD geçen hafta elindeki diğer Japon rehine Haruna Yukawa’yı da öldürmüştü. IŞİD’in rehin tutuğu Ürdünlü pilotun akibeti ise bilinmiyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu