GündemTürkiye

Kar yağışı Doğu’da ulaşımı olumsuz etkiledi

Erzurum’da saatteki hızı 70 kilometreyi bulan fırtına dün gece yarısına doğru etkisini kaybederken yerini kar yağışına bıraktı. Kent merkezinde kar kalınlığı 15 santimetreye ulaşırken ulaşımda aksamalar görüldü.

EĞİTİME ARA VERİLDİ

Tipi, kar yağışı ve çığ düşmesi sonucu Erzurum-Bingöl, Erzurum- Bayburt arasındaki Kop Geçidi ile Erzurum- Rize arasında Ovit geçidinde iki günden beri ulaşım yapılamıyor. Erzincan’da Tercan ilçesi dışında Kars’ın Sarıkamış, Susuz ilçeleri ile köylerinde ilk ve orta dereceli okullarda eğitim-öğretime bugün ara verildi.

DOĞU’DA KAR

1788 KÖY YOLU ULAŞIMA KAPALI

Kar yağışı tipi nedeniyle Erzurum’da 816, Erzincan’da 418, Ağrı’da 224, Muş’ta 213, Ardahan’da 84, Kars’ta 33 olmak üzere toplam 1788 köy yolunun merkezlerle bağlantısı dünden beri yapılamıyor. Karayolları ve İl Özel İdare ekipleri köy yollarını yol açma çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. Meteoroloji 12’nci Bölge Müdürlüğü fırtına ve kar yağışının aralıklarla etkili olacağını belirterek ilgililerin ve halkın dikkatli olmalarını istedi.

KAR KALINLIKLARI

Kent merkezlerindeki kar kalınlıkları Ağrı’da 20, Ardahan’da 15, Erzurum ve Erzincan’da 10, Kars’ta 4 santim olarak ölçüldü. Kayak merkezlerindeki kar kalınlıkları ise Palandöken’de 50, Konaklı ve Sarıkamış’ta 40 santimetreye ulaştı.

AFAD VE UMKE’NİN TİPİ MESAİSİ

Kars-Iğdır ve Kars-Ardahan-Göle karayollarında dün etkili olan şiddetli tipi Afet ve Acil Durum (AFAD) ve Ulusal Medikal Kurtarma (UMKE) ekiplerine tipi mesaisi yaptırdı. Yolda mahsur kalan vatandaşlara ulaşmak için ekipler seferler oldu. Yollarda kalan ve donma tehlikesi geçiren vatandaşlar UMKE araçlarına alınarak ambulanslarla hastanelere nakli sağlandı. Kars’ın Digor ilçesi yakınındaki Hanlar geçidinde yolda kalanları kurtarmaya giden AFAD ekibinin aracı kaza yaptı. Sarampole kayan AFAD aracı, diğer ekipler tarafından kurtarıldı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu