ManşetSağlık

Lefkoşa’da Gıda Zehirlenmesi Riski

Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB) Halk Sağlığı Şubesi ekiplerinin dün Lefkoşa genelinde faaliyet gösteren 28 marketi denetlendiği ve denetimler sonucunda ambalajı uygun olmayan, etiket bilgileri eksik ve uygun koşullarda muhafaza edilmeyen unlu gıdaları topladığı açıklandı.

Bu kapsamda denetimlerde toplam 133 sandviç, 28 bulgur köftesi, 44 paket börek, 161 adet poğaça ve hellimli gibi toplam 366 unlu mamül toplanarak müsadere edildi.

GIDA ZEHİRLENMESİ RİSKİ VAR

gida-zehirlenmesiLTB Basın Birimi’nin açıklamasına göre, Halk Sağlığı Şubesi yetkilileri, tüm ürünlerin marketlerde paketlenmiş ve etiket bilgileri tam olarak satışa sunulması gerektiğinin altını çizdi.

Açıklamada, Sandviç ve bulgur köftelerinin oda sıcaklığında, bozulma ve gıda zehirlenmesine sebep olma riski taşıdığı için bu ürünlerin, buzdolabında muhafaza edilmesi gerektiği vurgulandı.

SEVKİYATLAR SOĞUTUCULU ARAÇLARLA OLMALI

Açıklamada ayrıca, Lefkoşa dışındaki bölgelerde üretim yaparak, Lefkoşa’daki marketlerde satışa sunan kişi veya şirketlerin, bağlı bulundukları belediyeden aldıkları iznin bir kopyasını LTB’ye ulaştırmaları gerektiği; bozulma riski olan bu gibi ürünlerin sevkiyat işleminin ise soğutuculu araçlarla yapılması gerektiği kaydedildi.

LTB Halk Sağlığı Şubesi yetkilileri börek, bulgur köftesi gibi ürünlerin ise sıcak olarak satışının da ancak uygun fırın ve hazırlama bölümü olan işyerleri tarafından yapılabileceğini belirtti.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu