KıbrısManşet

Lefkoşa’da “Nükleere Hayır Platformu” Bugün Yürüyüş Düzenledi.

Türkiye’nin Akkuyu bölgesinde yapılması kararı alınan Nükleer Enerji Santrali’ne karşı ülkede oluşturulan “Nükleere Hayır Platformu” bugün Lefkoşa’da yürüyüş düzenledi.

Platform, Mehmet Akif Caddesi’nde (Dereboyu) başlayarak Türkiye Büyükelçiliği yanında sona eren yürüyüş sonrasında, nükleer santralin yapımının durdurulması amacıyla toplanan 4 bine yakın imzayı Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçiliği yetkililerine sundu ve projenin hemen durdurulmasını istedi.

“Kıbrıs Nükleere Karşı”, “Nükleer Santral İstemiyoruz”, “Akkuyu’da Nükleer En Çok Bizi Etkiler” şeklinde sloganlar atan eylemcilere, bazı milletvekilleri de yürüyüşe katılarak destek verdi.

Türkiye Büyükelçiliği önünde santral projesini alkışlarla protesto eden platform üyeleri, ayrıca burada sembolik tiyatro oyunu oynadı, bunun yanı sıra koro ile şarkılar söyledi ve nükleer santralin yapımını protesto etti.

Türkiye Büyükelçiliği önünde “Nükleere Hayır Platformu” adına konuşan Biyologlar Derneği Genel Sekreteri Hasan Sarpten de, Akkuyu’ya yapılacak nükleer santralin Kıbrıs için tehlikesine dikkat çekerek, Nükleere Hayır Platformu’nun mücadelesinin durmaksızın ve “Mersin Nükleere Karşı Platformu” ile dayanışma içerisinde devam ettiğini kaydetti.

Sarpten, bu çerçevede Mersin Akkuyu’da yapılması planlanan nükleer santralin, “gelecek nesillerin yaşamını tehlikeye soktuğu ve doğayı önemli ölçüde tehdit ettiği” gerekçesiyle durdurulmasını talep eden 250 bin imzanın geçen hafta Türkiye Çevre ve Şehircilik Bakanlığına ulaştırıldığını, bugün kendilerinin de Türkiye’de devam eden imza kampanyasına paralel olarak 4 bine yakın imzanın Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a iletilmek üzere elçiliğe teslim ettiklerini söyledi.

Akkuyu’nun Kıbrıs’a uzaklığının 90 kilometre olduğunu ve meydana gelebilecek bir kazanın Kıbrıs’ta etkisinin büyük olacağına işaret eden Sarpten, bu yüzden gelecek nesillerin sağlığı için, toplanan imzaların dikkate alınmasını ve projenin durdurulmasını talep etti.

Sarpten, nükleer santrali bir “tehdit” olarak niteleyerek, “Nükleer santral tehdidini bize dayatma kimsenin haddi değildir. Bu dayatma devam ettiği sürece tepkimiz ve mücadelemiz devam edecektir” dedi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu