Gündem

Mehmet Emin Karamehmet Kimdir?

Hayatı

Mehmet Emin Karamehmet, 1 Nisan 1944 tarihinde Mersin’in Tarsus ilçesinde dünyaya geldi. Liseyi Tarsus Amerikan Koleji ve Robert Koleji’nde tamamladı. Robert Koleji eğitiminden sonra İngiltere’de bulunan Dover College’de ekonomi bölümünü tamamladı.

İş Dünyasına Giriş

İş dünyasına 100 bin lira sermayeyle kurduğu şirketle atıldı. Kurduğu şirket ithalat, ihracat ve imalat alanlarına hizmet ediyordu. Babasının Tarsus Ticaret ve Sanayi Odası’nın meclis üyeliği sayesinde kaydını yaptırdı.

1980’li yıllara gelindiğinde ekonomik gücü artan Karamehmet, New York ve Cenevre’de ilk şirketini kurdu. 1994 yılında Murat Vargı ile tanıştı. O yıllarda Vargı, yeni iflas etmiş ve projesini hayata geçirmeye çalışan biriydi. Projesi olan Turkcell için ortaklık teklif etti ve aynı yıl Turkcell kuruldu. Kısa zaman sonra Turkcell, New York Borsasında işlem gören tek Türk şirketi olmayı başardı.

Sahibi olduğu Çukurova Holding, ülkemizde ve dünyada birçok alanda hizmet vermektedir. Endüstri, finansal hizmetler, inşaat, medya, taşımacılık ve hizmet, iletişim ve bilgi teknolojileri, enerji gibi sektörlerde faaliyet göstermektedir.

Mallarına El Konulması

Karamehmet’in şaşaalı dönemi TMSF’nin mallarına el koymasıyla sona erdi. 2013 tarihinde, 440 milyon dolar borçtan kalan, 75 milyon dolar ödenmemesi nedeniyle TMSF tarafından Skyturk360, Lig TV, Show TV, İZ TV, Digitürk, Alem FM, Lig Radyo, Akşam Gazetesi, Güneş Gazetesi ve BMC şirketlerine el konuldu.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu