GündemTeknoloji

Muğla’da Osmanlıca klavyeye ilgi arttı

Son günlerin tartışılan konusu Osmanlıca, teknoloji dünyasına da sıçradı. Bazı teknoloji tutkunu vatandaşlar, üzerinde Osmanlı Türkçesi harfleri bulunan bilgisayar klavyesi aramaya başladı.

TALEPLER GİTTİKÇE ARTTI

Bilgisayar alım, satım ve tamiri yapan ilçedeki bir firma, gelen talepler üzerine; bir şirket tarafından üretilen bilgisayarda Osmanlıca yazımı kolaylaştırmak amacıyla üzerinde Latin harflerin yanında Osmanlıca harflerin de bulunduğu klavyeyi Marmaris’e getirmeye başladı. Klavyelerden ilk etapta, 35 siparişten dördü 35 liradan sahiplerine teslim edildi. Yeni taleplerin de geldiğini belirten firma yetkilileri, satışlardan memnuniyetini dile getirdi.

İLK BAŞTA 4 SİPARİŞ GELDİ

Osmanlıca klavyeleri ilçeye ilk getiren Mar Sistem isimli bilgisayar firmasının sahibi Kubilay Durgun, “Sürekli alışveriş yapan müşterilerim Osmanlıca’ya merak salmış ve bunun en kolay yoldan öğrenmenin bilgisayardan olduğunu düşünerek talepte bulundu. Yaptığım araştırmada bir şirketin Osmanlıca klavye yaptığını öğrendim. İlk olarak dört siparişim geldi ve teslim ettim. Şu anda ülkemizde Osmanlı Türkçesi nedeniyle ciddi tartışmalar yaşanıyor. Ben ticaret yapan bir firmayım, benim siyasetle bir alakam yok. Lütfen birileri bizim bu ticaretimizi alıp başka yerlere çekmesin” dedi.

“ATALARIMIN DİLİNİ ÖĞRENMEK İSTİYORUM”

Siparişini teslim alan müşteri Yasin Yıldırım, “Osmanlı’nın yazdığı yazıları öğrenmek ve anlamak için merakla başlayan bir süreç oldu. Bizler, elin ecnebisinin, İngiliz’in ve Rus’un dillerini, alfabelerini öğrenmek için elimizden geleni yapıyoruz. 600 yıl dünyaya hükmetmiş bir medeniyetin torunları olarak imparatorluğun yaptıklarını ana dilinde öğrenmek istediğimizde birilerinin neden zoruna gittiğini veya neden karın ağrıları olduğunu anlamış değilim. Benim hiçbir siyasi ideolojim yok. Sadece atalarımın dilini öğrenmek istiyorum. Bilmemek değil öğrenmemek ayıptır. Osmanlıca klavyeyi 35 lira verip bilgisayarda daha kolay öğrenmek istiyorum. Bu uzun soluklu bir öğrenme ama sonuç itibariyle başaracağım” diye konuştu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu