DünyaGündem

NATO: Rus birlikleri Ukrayna’ya geçti

NATO Birlikleri Komutanı General Philip Breedlove, Rusya’nın son birkaç gün içinde sistematik bir şekilde Ukrayna topraklarına çok sayıda askeri araç ve asker sevk etmeye başladığını açıkladı.

Bulgaristan’ın başkenti Sofya’da düzenlediği basın toplantısında Ukrayna’da gerilimin yeniden kritik tırmanışa geçtiğini belirten General Breedlove, “Rus askeri birlikleri Ukrayna sınırını ihlal ederek ülkeye girmeye devam ediyor. Bizim bu tespitlerimiz AGİT gözlemcileri verileriyle çakışıyor. Son birkaç gün içinde genelde tank, top ve hava savunma bataryalarından oluşan çok sayıda askeri konvoy ayrılıkçıların kontrolündeki bölgeye giriş yaptığını tespit etmiş bulunuyor. Bu konvoylar sadece silah ve mühimmattan oluşmuyor. Rus ordusuna bağlı canlı askeri gücü de kapsıyor. Elimizde bunu kanıtlayacak deliler de bulunuyor” dedi.

RUSYA’DAN KAFA KARIŞTIRAN AÇIKLAMA
NATO’nun bu açıklamasından kısa bir süre sonra Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu’dan kafa karıştıran tepki beyanı geldi. Rusya’nın resmi RİA ajansı “acil” ibaresiyle yayınladığı Savunma Bakanı Şoygu açıklamasında şöyle denildi:

“Güneybatı istikametinde siyasi ve askeri durum analiz edildiğinde gerilimin tırmandığını görüyoruz. Rusya, kendini ve müttefikleri güvenliğini sağlamak için askeri önlemler almak zorundadır. Rusya, Güney Askeri Bölgesinde ve özellikle Kırım yarımadasında bağımsız hareke edebilen yeni askeri birlikler oluşturulacaktır. Güneybatı istikametinde arttırılacak askeri varlığımız NATO ittifakının Rusya’ya karşı sergilediği düşmanca tavra karşı önlem niteliği taşıyacak.”

‘ASILSIZ İDDİALAR’
Rus Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov da NATO’nun açıklamasını alaycı bir dille yalanladı. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Biz artık bu tür beyanları kale almıyoruz. Çünkü bu iddialar tamamen asılsız ve kanıtsız. Dünya kamuoyu onların söylediklerine her geçen gün biraz daha az inandığı için NATO ciddiyet dozunu artırıcı açıklamalar yapma ihtiyacı duyuyor.”

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu