KıbrısManşet

Nejat Konuk, Pazartesi günü toprağa verilecek

İstanbul’da Ataköy’deki evinde yeni yılın ilk saatlerinde yaşama gözlerini yuman 86 yaşındaki Konuk’un naaşı, işlemlerin tamamlanmasının ardından bugün veya yarın KKTC’ye getirilecek.

Konuk için pazartesi günü Cumhuriyet Meclisi önünde devlet töreni düzenlenecek. Konuk’un naaşı pazartesi günü saat 10.20’de Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi morgundan törenle alınacak.

Cumhuriyet Meclisi önündeki tören ise saat 11.00’de yapılacak. Buradaki törene müteakip Konuk’un naaşı İsmail Safa Camii’ye götürülecek ve burada kılınacak cenaze namazının ardından Lefkoşa Kabristanlığı’nda bulunan devlet mezarlığına defnedilecek.

ÇAĞATAY’DAN DEVRALDI

Nejat Konuk, 1983’te kurulan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin ikinci başbakanı olmuştu. Konuk, başbakanlık görevini, 15 Kasım 1983-13 Aralık 1983 tarihleri arasında KKTC’nin ilk başbakanı olarak görev yapan Mustafa Çağatay’dan devralmıştı.

Osman Nejat Konuk, 1928 yılında Lefkoşa’da doğdu. 1950-51 yıllarında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun olduktan sonra 1960 yılına kadar Bursa’da avukatlık yaptı.

1960’tan sonra adaya döndü ve devlet hizmetine girdi. 1 Şubat 1969’da Adalet ve İçişleri Üyeliği’ne atandı. 1970 genel seçimlerinde Türk Cemaat Meclisi’ne üye seçildi. 1975’te oluşan İlk Kurucu Meclis’e üye oldu.

1976’da Kıbrıs Türk Federe Devleti’nin ilk başbakanı oldu. 1976-1978 yılları arasında I. Konuk Hükümeti’nde başbakanlık yaptı. Daha sonra partisi Ulusal Birlik Partisi’nden istifa ederek bir grup arkadaşıyla birlikte sosyal demokrat çizgide olan Demokratik Halk Partisi’ni (DHP) kurdu.

DHP, 1981’de yapılan seçimlerde diğer muhalefet partileri Cumhuriyetçi Türk Partisi ve Toplumcu Kurtuluş Partisi ile beraber seçim sonrası hükümet kurmak için anlaştı, ancak Nejat Konuk parti genel başkanlığından istifa ederek bağımsız milletvekili oldu ve üçlü hükümet kurulamadı. Daha sonra bir hükümet bunalımının ardından UBP-TBP-DHP üçlü koalisyonu kuruldu.

Nejat Konuk, 1982’de Kıbrıs Türk Federe Meclisi’nin Başkanı seçildi. 6 Aralık 1983 tarihinde oluşan Kurucu Meclis’in üyeliğini de yapan Konuk, 13 Aralık 1983’ten 19 Temmuz 1985’e kadar görevde bulunan KKTC Kurucu Hükümeti’nde başbakanlık yaptı. Konuk, daha sonra aktif siyasette yer almadı.

Kaynak:kp

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu