DünyaGündem

Norveç’te örgü ören mahkumlar erken tahliye oluyor

Mahkumlar elde şişler harıl harıl örgü örerek sipariş kazakları yetiştirmeye çalışıyorlar.

FİKİR BİR İŞ KADININDAN

Fikir bir iş kadınından çıkmış. El örgüsü kazaklar ihraç eden bir şirketi siparişlere yetişemeyince aklına iş gücü olarak mahkumlara başvurmak gelmiş.


CEZA SÜRESİ KISALIYOR

4 yıl önce başlatılan projeye katılan mahkumlar hem para kazanıyor hem de ceza sürelerini kısaltabiliyorlar. Örgü örmenin karşılığı aylık asgari ücretin dörtte üçü. Bu paranın dörtte biri mahkum hesabına biriktirilip cezaevinde çıkışı sırasında veriliyor.

EN FAZLA CEZA 21 YIL

Halden Hapishanesi Norveç’te 2010 yılında kuruldu ve ülkenin en üst düzey güvenlik önlemlerinin alındığı yerlerden biri. Norveç kanunlarına göre, en acayip suçu da işleseniz (seri katil olup onlarca kişiyi öldürmek gibi) 21 yıldan fazla hapis yatamıyorsunuz.


Halden hapishanesi de yaklaşık 250 mahkuma ev sahipliği yapıyor. Hapishanenin içerisinde kendi korusu var. Mahkumlar burada diledikleri gibi dolaşabiliyorlar. Hapishanede ortak sosyalleşme alanları, hücrelerde TV ve Buzdolabı var.


Bu hapishanenin Norveç Hükümetine yıllık maliyeti mahkum başına tam 185.000 Dolar. Mahkumların günde 1.5 saat spor salonu kullanım zamanı var. Ayrıca çeşitli işlerde çalışarak saatte 9 Dolar kazanabiliyorlar.


Kazandıkları para ile hapishane içerisinde bulunan marketten alışveriş yapabiliyorlar. Mahkumlar akşam 8.30’dan sabah 7.30’a kadar hücrelerinde olmak zorunda. Mahkumlar kendi yemeklerini ortak kullanım alanında bulunan mutfakta pişirebiliyor.


İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu