KıbrısManşet

Nami, Yunanistan’daki Seçim Sonuçlarını Değerlendirdi

Dışişleri Bakanı Özdil Nami, Kıbrıs sorununun çözümüyle birlikte tüm bölgeye yayılacak barış havası ve ekonomik girdilerin büyük katkılar sağlayacağı Yunanistan’daki yeni hükümetin Rum Yönetimi’ne çözüm konusunda telkinde bulunmasını ümit ettiklerini söyledi.

Dışişleri Bakanı Özdil Nami, Yunanistan’da pazar günü yapılan erken genel seçimleri ve Aleksis Çipras’ın hükümet kurmasını AA muhabirine değerlendirdi.

Seçim sonuçlarının Yunanistan halkına hayırlı olmasını dileyen Bakan Nami, zor bir dönemden geçen  Yunanistan halkının bir arayış içerisinde olduğunu ve yeni kurulan hükümeti yeni de radikal tedbirler beklediğini belirtti. Nami, “Umarız bu gelen hükümet Yunanistan halkının beklentilerine cevap verecek politikaları hayata geçirebilir” dedi.

“Kıbrıs konusunda Yunanistan’ın kendi üzerine düşen sorumluluklarını yerine getirip getirmeyeceği kendi meselesidir” ifadesini kullanan Nami, Yunanistan’ın uzun zamandan beri kendi iç sorunlarına odaklanmış olduğunu ve Kıbrıs sorununa olumlu katkı koymaktan uzak bir görüntü verdiğini kaydetti.

Özdil Nami, Yunanistan’ın garantör ülke olarak Kıbrıs konusunda üzerine düşen görevler bulunduğunu belirterek, şunları söyledi:

“Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-moon’un iyi niyet çalışmaları var. BM’nin Kıbrıs sorununun çözümüne katkı koyması bekleniyor. Barış gücü raporunu yayınladı. Şimdi de Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin alacağı karar bekleniyor. BM Kıbrıs Özel Danışmanı Aspen Barth Eide, çalışmalara devam edeceğini ve tarafların masaya dönmek isteğini, bütün ilgili tarafların buna katkı koymak istediğini ifade etti. Onun için Yunanistan’ın bu katkıyı süratle müzakere masasına koymasını, destek vermesini bekliyoruz.”

“UMARIZ RUM LİDERE GEREKEN TELKİNLERİ YAPARLAR”

Yeni kurulan hükümet sonrası Yunanistan ile Türkiye ilişkilerinin de daha iyi noktaya geleceğini ümit ettiğini dile getiren Özdil Nami, şöyle devam etti:

“Yunanistan, Türkiye’nin AB üyeliğini destekleyen bir ülke. Umarız yeni hükümet de bu desteğini daha da ileri götürür. Yunanistan’ın Türkiye ile ekonomik ilişkileri son derece önemli ve bu bilinen bir gerçek. Kıbrıs sorunun devam etmesi ilişkilerin tam potansiyeline ulaşmasını engelliyor. Buna Türkiye’den fazla Yunanistan’ın ihtiyacı var. Yunanistan, umarız Kıbrıs sorununun kapsamlı çözümünün adilane bir temelde Türkiye-Yunanistan ilişkilerine getireceği olumlu katkıları da göz önünde bulundurarak, şu anda müzakere masasından kalkmış olan Rum lidere gereken telkinleri yapar. Biz dostluk mesajlarımızı barış mesajlarımızı veriyoruz. Türk halkı ile Yunan halkı son derece iyi komşuluk ilişkileri ve çıkar ilişkileri olması gereken iki ülke. Bunun Kıbrıs’a da yansıması lazım. Türkiye bu yönde çok büyük adımlar attı. Bu adımların daha iyi noktaya taşıması ve bunun Kıbrıs’ta da hayata geçirilmesi için Yunanistan’ın üzerine düşen görevi yapması gerekiyor.”

“TÜRKİYE, GEREKEN HER ŞEYİ YAPTI”

Nami, Türkiye’nin Kıbrıs’taki süreçte gereken her şeyi yaptığına inandığını belirterek, “Kıbrıs müzakere sürecine Türkiye’nin yaptığı olumlu katkıyı tüm dünya konuşuyor. Yunanistan son yıllarda hep uzaktan takip etti. Özellikle Rum liderin müzakere masasını terk etmesiyle yaşanan krizi aşmak için yapabilecekleri vardır. Umarım, yeni Başbakan Aleksis Çipras gereken iradeyi ortaya koyar” şeklinde konuştu.

YENİ BAŞBAKAN BÜYÜK BİR SORU İŞARETİ

Yunanistan’a kredi veren bir çok ülke için yeni Başbakan Aleksis Çipras’ın büyük bir soru işareti olduğunu söyleyen Bakan Nami, yeni dönemde Türkiye ile olan ticareti geliştirmenin Yunanistan ekonomisine önemli bir katkı sağlayacağını vurguladı.

“Sadece Yunan adalarına Türk vatandaşları için vize kolaylığı getirseler muazzam bir nakit geliri sağlarlar” değerlendirmesinde bulunan Nami, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Kıbrıs sorununun çözümüyle birlikte tüm bölgeye yayılacak barış havasının ve ekonomik girdilerin Yunanistan’a büyük katkıları olacaktır. Atacakları bazı cesur adımlar mutlaka adadaki barışa fayda sağlayacaktır. Umarız bekledikleri şekilde ekonomik kalkınmaya doğru emin adımlarla ilerlerler.”

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu