Dünya

Özel uzay gemisi kazasında soruşturma bir yıl sürecek

ABD Ulaşım Güvenliği İdaresi Başkanı, Virgin Galactic firmasına ait uzay turizmi aracının deneme uçuşu sırasında düşmesiyle ilgili soruşturmanın bir yıl sürebileceğini söyledi.

Güvenlik İdaresi Başkanı Christopher Hart, Virgin Galactic firmasının soruşturma devam ederken yeni deneme uçuşları yapabileceğini belirtti.
“SpaceShipTwo” adlı uzay aracı, Cuma günü deneme uçuşu sırasında California eyaletinde bir çöle düşmüştü. Araçtaki bir pilot öldü, diğer pilot ise yaralandı.

Virgin Başkanı Richard Branson, uçuş denemesinde “hatanın nereden kaynaklandığını tespit etme konusunda kararlı olduklarını” söyledi.
ABD Ulusal Ulaşım Güvenlik İdaresi ekipleri bir günlük soruşturmanın ardından gelecek dört ila yedi gün arasında da olay yerindeki kanıtları incelemeye devam edeceklerini duyurdu.

Christopher Hart, araçta altı kamera, aracı fırlatan WhiteKnightTwo’da da üç kamera bulunduğunu ifade etti.

YOLCULUK MALİYETİ 250 BİN DOLAR
Düşen aracın pilotu 39 yaşındaki Michael Alsbury hayatını kaybederken, ikinci pilot 43 yaşındaki Peter Siebold ise kazadan yaralı kurtuldu.

BBC Bilim Muhabiri David Shukman, deneme uçuşunda aracın düşmesinin, uzay turizmi projesine ağır bir darbe vurduğu yorumunu yapıyor.

Aralarında çok sayıda milyoner ve ünlü isimlerin de bulunduğu 700’den fazla kişi, SpaceShipTwo aracı ile uzaya giden ilk turist kafilesinde yer almak için deneme uçuşlarının tamamlanmasını bekliyordu.
İlk ticari uzay yolcuğunun da 2015 yılında yapılması planlanıyordu.

Uzay yolcuğu için listeye adını yazdıranlar 250’şer bin dolarlık uçuş ücretinin tamamını veya bir kısmını ödedi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu