Gündem

Rakamlarla Türkiye’de sosyal yardım analizi

Habertürk yazarı Yavuz Semerci, bugünkü köşesinde 12 yılda yapılan sosyal yardımlardaki artışı ve yardım sistemini detaylı bir şekilde analiz etti. Buna göre 2002 yılında yıllık 1.3 milyar lira dolaylarında olan sosyal yardım 2013 rakamlarına göre yıllık 26 milyar liraya çıkarak tam 20’ye katlandı.

Yavuz Semerci’nin yazısındaki ayrıntıları Habertürk gazetesi de bugünkü gazetesinin manşetine taşıdı.

İşte Semerci’nin analizinden satır başları;

“Türkiye’de fakirlere yapılan sosyal yardım miktarı yıllık 26 milyar lirayı aştı. İktidar devletin sosyal olma özelliğini pekiştiriyor, muhalefet buna katkı yapmak yerine edebiyat ile oyalanıyor.

“İKTİDARIN EN BÜYÜK BAŞARISI”

İktidarın en büyük başarısı nedir diye sorsanız, sektirmeden yanıtlarım: Fakirlere yönelik sosyal yardım sistemini kurumsallaştırmaları ve büyük aşama kaydetmiş olmaları. Sosyal paylaşım sitelerinde ünlü Fransız yazar Victor Hugo’ya atfedilen ütopik bir tespit var: “Siz yardım edilmiş yoksullar istiyorsunuz. Biz ise ortadan kaldırılmış yoksulluk istiyoruz. O yüzden anlaşamıyoruz…”

KÖMÜRLE SATIN ALINAN KİTLELER EDEBİYATI

Yoksulluğun kaldırıldığı bir toplum yaratmak henüz mümkün olamadı. Ancak sosyal yardımlara bağımlı yapmayacağız diye fakirleri, yoksulların asla başarılı olamayacakları, ayakta duramayacakları bir sistemin içinde ezilmelerine izin vermek de büyük vicdansızlık. Üstelik toplumsal sorunlara, patlamalara, radikalizme kapı aralamak anlamına geliyor. Hele seçim dönemlerine yaklaşıldığında, fakir bir evin kapısına bırakılmış bir ton kömürün fotoğrafını çekip kömürle satın alınan kitleler edebiyatı yapan tuzu kuru insanların varlığı da bir o kadar çirkin…

RAKAMLARLA TÜRKİYE’DE SOSYAL YARDIM

Ve ne yazık ki yoksullarımız, kendilerine yapılan yardımların bir iktidar değişikliğinde kesileceğinden endişe ediyor. Haksız da sayılmazlar. Bu korkuyu besleyen bir muhalif söylem dedikodu bataklığına bulaşarak (bulaştırılarak) her seçim öncesinde dalga dalga yayılıyor.

YAPILAN HER YARDIMDA TOPLUMUN KATKISI VAR

“Yoksullara ulaşan her yardımın her kuruşunda toplumun katkısı var. Pek çoğumuz bilmeyiz ama trafik cezalarının yarısı kömür, ekmek, pirinç, yağ, un olarak fakirlere verilir (2013 yılında aktarılan kaynak yaklaşık 400 milyon TL). Vergilerimizden yapılan kesintiler oraya gider. Yardımların nasıl yapıldığı, kaynakların doğru kullanılıp kullanılmadığı, yardımların eksiksiz muhtaç sahibine ulaşıp ulaşmadığını denetlemesi gerekenler, yardıma muhtaç insanlara güven vermek yerine korkularını besleyecek bir politika izliyorlar. Halbuki sosyal yardım asla bir lütuf değildir. Vatandaşlık hakkıdır. İhtiyaç sahibine yardım kaçınılmazdır.

KARMAŞIK SİSTEM

Karmaşık sistemler devrede… Fakirsen, çocuğunu okutuyorsan verilen aylık yardımdan tutun da, engelliysen veya yaşlıysan aldığın aylığa kadar uzanan bir sistem kurulmuş…

“YARDIMLAR ELEKTRONİK ORTAMDAN TAKİP EDİLİYOR”

Aslında sosyal yardımların nasıl dağıtıldığına dair bilgi edinmek eskiye göre daha kolay. Yardımlar Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı çatısı altında gerçekleşiyor. “Bütünleşik Sosyal Yardım Bilgi Sistemi” diye bir sistem kurulmuş. Yoksullara yapılan sosyal yardım işlemleri elektronik ortamda izleniyor. Ve muhasebeleştiriliyor. Bu sistemi denetleyen özel bir yapı yok. Belki bu noktada sivil toplum kuruluşları devreye girmeli.

2002’DE 1 MİLYAR, 2013’TE 21 MİLYAR LİRA

Rakamlara bakalım biraz…

Bakanlığın verilerine göre sosyal harcamalarda kullanılan kaynak, 2002 yılında 1 milyar 376 milyon lirayken, 2013 yılı sonunda 21 milyar 37 milyon liraya, 2014 yılında ise 26 milyar 561 milyon liraya yükselmiş durumda. Sosyal yardımların Gayri Safi Yurt İçi Hasıla’ya oranı 2002’de yüzde 0.5 iken; 2014’te yüzde 1.5’e ulaşmış. İşte iktidarın kalıcı başarısı…

RAKAMLARLA YARDIMLAR

(2022 sayılı kanuna göre) 2014 Haziran itibarıyla 1.2 milyon kişiye yaşlılık ve engelli aylığı veriliyor,

“Muhtaç Asker Ailelerine Yardım Programı” kapsamında düzenli olarak 96 bin asker ailesine aylık 250 TL ödeniyor,

Hane içinde gelir seviyesi brüt asgari ücretin üçte birinden az olan 9.2 milyon kişinin sağlık primlerini devlet ödüyor,

2014 Haziran itibarıyla eşi vefat eden yaklaşık 285 bin kadın, aylık 250 TL nakdi destek alıyor,

Bakanlık, Sosyal Yardım Kartı Projesi kapsamında 1.7 milyon kişiye “yardım kartları” verilmiş durumda,

Bakanlık verilerine göre, 2002 yılında 262 bin olan engelli maaşı alan kişi sayısı, 2014 yılında 600 bine ulaşmış. Yıllık aktarılan kaynak ise yaklaşık 2.2 milyar lira,

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı 6’ncı büyük bütçeye sahip bakanlık. 2015 yılı bütçe tutarı 18 milyar 249 milyon 634 bin lira.

973 SOSYAL YARDIMLAŞMA VAKFI VAR

Yönetiminde devleti temsil eden kişilerin bulunduğu vakıflar, yardımların kişilere ulaştırılmasında kilit rol oynuyor. Her il ve pek çok ilçede kurulu 973 tane Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı var. Bu vakıflar, ihtiyaç sahiplerini belirliyor. İhtiyaç sahiplerine örneğin Ramazan ayı ve Kurban Bayramı öncesinde yılda iki kez bu vakıflar kanalıyla kaynak aktarılıyor. 2003 yılından itibaren Türkiye Kömür İşletmelerinden sağlanan kömür de bu vakıflarca dağıtılıyor. Vakıflara her yıl bakanlık bütçesinden kaynak aktarılıyor.

Geçen yıl aktarılan kaynak 5 milyar liraydı. Fakirler kapılarında bu vakfın 9 bine ulaşan temsilcilerini görüyor. Onlarla iletişim kuruyor. Bu insanların profilleri siyaseten de incelenmeli bence. Fakirler kaynakların tüm toplumca sağlandığını biliyor mu acaba?

İKTİDARIN DOKUNMADIĞI İHTİYAÇ SAHİBİ YOK GİBİ

Aslına bakarsanız iktidarın devlet adına dokunmadığı muhtaç sahibi neredeyse yok gibi…Fakirsin, kızını oğlunu mu okutuyorsun, al sana para (şartlı eğitim desteği kapsamında).

Yeşil kartın mı yok? Sağlık giderlerini ben karşılayacağım primlerini ödeyeceğim. Fakirsin, 0-6 yaş grubunda evladını sağlık kontrolüne mi götürdün, devlet çocuk başına banka kanalıyla her ay 30 lira veriyor. Gebe kadınlar düzenli doktora gidiyorsa, doğumlarını hastanede Şartlı Sağlık Yardımı kapsamında küçük de olsa yardımlarla yapıyor. Kocanız vefat etmiş. Sosyal güvenceniz yok. Bölgenizdeki vakfın mütevelli heyeti kararıyla aylık alıyorsunuz. Oğlunuz askerde siz muhtaç durumdasınız; yardım alıyorsunuz.

“BİRİNİN KENDİNİ DÜZELTMESİ GEREKİYOR”

Yani örnekleri çoğaltabiliriz. İktidar büyük bir başarıyla sosyal yardım müessesesini kurmuş ve milyonlarca insana dokunacak şekilde yürütmekte. Kendinizi muhtaç konumdaki fakirlerin yerine koyun. Bir yanda kimseye muhtaç kalmadan düzenli yardımlarla nefes alabilmenizi sağlayan bir iktidar var, diğer yanda oyunuzu kömüre sattığını düşünen bir muhalefet anlayışı. Birinin kendini düzeltmesi gerekiyor ama bunun iktidar olmadığı açık.”

Yazının tamamı için tıklayın…

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu