GündemTeknoloji

Soğuk havalarda akıllı telefonlar donabilir

Yaklaşık 15 yıldır cep telefonu tamiri, alım ve satımıyla uğraşan ve tamir atölyesi bulunan Serdar Korkmaz, soğuk havalarda kullanıcıların telefon donmalarında tamirci için acele etmemelerini söyledi.

SOĞUK HAVADA TELEFON DONABİLİR

Serdar Korkmaz, soğuk havalarda telefonların donduğunu, özellikle akıllı telefonların soğuğa maruz kaldığında kapanabildiğini anlatarak, “Bu durumla karşılaşan kişiler, telefonlarını bir süre sıcak ortamda tutsunlar, telefon düzelecektir. Hemen servise veya tamirciye götürmesinler” ifadelerini kullandı.

BATARYALAR 3 KAT DAHA FAZLA KULLANILIYOR

Türkiye’de bataryaların genelde 1,5 sene kullanıldığını dile getiren Korkmaz, “Normal süreden 3 kat daha fazla kullanıyoruz. Daha sonra ‘şarjım az gitti’ diyoruz. Çok ucuza satılan şarj aletleri, araç şarj aksesuarları var. Bunların kullanılması durumunda telefondaki şarj entegresini patlatma olasılığı var. Zaten o bozulduğu zaman kısa devre yapıyor ve bataryayı da patlatıyor” dedi.

BÜTÜN AKSESUARLAR ORİJİNAL OLMALI

Korkmaz, bütün aksesuarların orijinalinin kullanılması gerektiğinin altını çizerek, kurumsal firmalarda yan sanayi satmanın yasak olduğuna, insanların ucuz mal almaması, mecbur kalıyorsa da çok dikkat etmesi gerektiğine vurgu yaptı.

UZUN SÜRE ŞARJ PATLAMAYA NEDEN OLABİLİR

Telefonların uzun süre şarjda kalma konusuna da değinen Korkmaz, “Akıllı telefonlar ne kadar şarjda kalırsa kalsın batarya dolduğunda otomatik olarak enerji akımı kesiliyor. Fakat orijinal malzeme kullanırsa. Yan sanayi ürünler enerji vermeye devam eder ve pile zarar verir. Batarya şişer ve patlamayla karşı karşıya kalabilir” diye konuştu.


İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu