Türkiye

Telekulak Operasyonunda 4 Tutuklama

Ankara’daki telekulak operasyonunda mahkemeye sevk edilen 11 kişiden 4’ü tutuklandı, 7 kişi serbest bırakıldı.

Gölbaşı Cumhuriyet Başsavcılığı’nın kriptolu telefonların dinlenildiği iddiasıyla başlattığı operasyonda dün tutuklama talebiyle mahkemeye sevkedilen 11 kişi’den 4’ü tutuklandı, 7 kişi de serbest bırakıldı.

TİB eski başkanvekili Osman Nihat Şen, Bülent Kocagürbüz, Ferhat Saraç ve İsmail Bakar hakkında tutuklama kararı verildi.

TÜBİTAK eski başkan yardımcısı Hasan Palaz’ın da aralarında bulunduğu 5 kişi ise adli kontrol şartı ile serbest bırakıldı. Mahkeme serbest kalan iki kişi için ise adli kontrol şartı koymadı.

4 İLDE SORUŞTURMA BAŞLATILMIŞTI

Dün Ankara merkezli 4 ilde yasadışı telefon dinlemeleriyle ilgili soruşturma başlatmıştı.

Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı (TİB) ve TÜBİTAK’ın operasyonların merkezi olduğu soruşturma kapsamında TİB eski Başkanvekili Osman Nihat Şen, eski Bilgi Sistemleri Daire Başkanı İlhan Elieyioğlu ve TÜBİTAK BİLGEM eski Başkanı Hasan Palaz’ın da olduğu 30’a yakın kişi hakkında gözaltı kararı çıkarılmıştı.

26 kişinin ifade alma işlemi akşam saatlerinde sona erdi. 15 kişi savcılık sorgusunun ardından serbest bırakılırken, 11 şüpheli ise tutuklama talebiyle Sulh Ceza Hakimliğine sevk edildi. Tutuklanması istenenler arasında Hasan Palaz ve Osman Nihat Şen de var.

“AMAÇ ÖÇ ALMAK”

Hasan Palaz ve Osman Nihat Şen öğle saatlerinde avukatıyla Gölbaşı Adliyesi’ne gelerek teslim olmuştu. Palaz, adliye önünde basın açıklaması yaparak, TÜBİTAK’ın kriptolu telefonların sadece tasarım ve üretimini yaptığını söyledi.

Kullanılan sertifika, protokoller ve algoritmaların NATO tarafından onaylı olduğunu belirten Palaz, şunları söyledi:

“Bu soruşturmaya neden dahil edildiğim belli. İstenilen böcek raporunu vermediğim için öç alınıyor. İşin teknik kısmına gelirsek, TÜBİTAK kriptolu telefonların sadece tasarım ve üretimlerini yapıyor. Kullanılan sertifikalar, protokoller ve algoritmalar NATO tarafından onaylı tüm dünyanın güvenliğini test ettiği ve kabul ettiği güvenli sistemlerdir. Zaten bu kriptolu telefonların kullanılmasına dönemin başbakanıyla başlanmamıştır. Daha önce TSK’ya yüzlerce cihaz teslim edildi ve güvenlik bir şekilde kullanılmaktadır.

Biz bu telefonları ürettikten sonra bizzat kendim Hakan Fidan beye testlerini yapıp sağlam bir şekilde teslim ettim. Bu aşamadan sonrası bizi alakadar etmiyor. TÜBİTAK olarak bilgi sahibi de değiliz yani telefon kime tahsis edildi, ne oldu bilmiyoruz. Biz teslim ettikten sonra bu telefonlara kim ne yaptı bilmiyorum. Bence siz sorularınıızı telefonları teslim ettiğimiz kurum ve şahıslara sorun.”

ERDOĞAN 55 KEZ DİNLENDİ İDDİASI

Devlet büyüklerine ait 31 kriptolu telefonun 363 kez dinlendiği iddia ediliyor.

Buna göre, başbakanlığı döneminde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 3 ayrı kriptolu telefonu 55, Başbakan Davutoğlu’nun 26, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Özel’in 28, Başbakan Yardımcılarından Babacan’ın 31, Arınç’ın 5, İçişleri Bakanı Ala’nın 6, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız’ın 14 ve MİT Müsteşarı Fidan’ın ise 28 kez dinlendiği tespit edildi.

Anadolu Ajansı’nda yer alan habere göre; soruşturmanın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, Başbakan Ahmet Davutoğlu, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ile Milli Güvenlik Kurulu üyelerine ait kriptolu ve normal telefonların usulsüz dinlendiğinin tespitiyle ilgili başlatıldığı öğrenildi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu