Gündem

TOBB’dan Erdoğan’a orjinal Dede Korkut hediyesi

ERDOĞAN’A ORJİNAL DEDE KORKUT HEDİYE EDİLDİ

Ziyaret esnasında TOBB adına Hisarcıklıoğlu her yıl bir kültür eserinin orjinal nüshalarının tıpkıbasımını yaptıklarını hatırlatarak, bu kapsamda Erdoğan’a Dede Korkut Hikayeleri’nin orjinal nüshalarından oluşan bir eser hediye edildi.

(Ziyaret sırasında Cumhurbaşkanı Erdoğan’a bir de Dede Korkut hikayelerini anlatan minyatür hediye edildi. TOBB tarafından yaptırılan Dede Korkut kitabı için özel olarak tasarlanmış ve tek nüsha olan özel bir parçadır)

VATİKAN’DAKİ NÜSHALARDAN TIPKIBASIM

Türklerin bilinen en eski destanlarından biri olan Dede Korkut hikayeleri 15. ve 16. yüzyılda yazıya geçirildi. Dede Korkut hikayelerinin orjinal nüshalarından 12’si Dresden’de 6’sı ise Vatikan’da bulunuyor. TOBB, Dresden ve Vatikan’daki toplam 18 orjinal nüshayı tıpkıbasım olarak kitaplaştırdı ve Türk kültürüne yeni bir eser daha kazandırdı. Bu eseri de ilk olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan’a hediye etti.

TOBB daha önce da Türk kültürüne katkı sunmak amacıyla birçok eserin orjinal nüshalarını kitaplaştırmıştı. TOBB’un 60. yılı anısına Mehmet Akif Ersoy’un Safahat’ını yeniden hazırlamıştı. TOBB ayrıca 81 ildeki tarihi eserlerin bir kampanya dahilinde restore edilmesini sağlamıştı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu