Türkiye

Yeniceli, Mekke’ye Koşarak Gidecek

Son beş yılda çok sayıda özel ve resmi koşuda derece alan Akın Yeniceli, Mekke’ye koşarak gitmek için hazırlanıyor.

Uşak’ta çiftçilik yaptığı köyde traktörlerle ve çoban köpekleriyle yarışırken keşfedilen ve son dört yılda özel ve resmi koşularda 62 madalya kazanan ultra maratoncu Akın Yeniceli, Mekke’ye koşarak gitmek için hazırlanıyor.

İSLAM DÜNYASININ SORUNLARINA DİKKAT ÇEKMEK İSTİYOR

Uşak Şehir Stadyumu’nda büyük koşu için hazırlanan Yeniceli, AA muhabirine yaptığı açıklamada Mekke – Medine koşusu ile İslam dünyasının yaşadığı sorunlara dikkati çekmek istediğini söyledi.

 

MEKKE’YE KOŞARAK GİDECEK

Yeniceli, beş yıldır Türkiye’deki ve yurt dışındaki resmi ve özel koşularda pek çok derece elde ettiğini, maraton ve ultra maratonda önemli başarıla imza attığını, son olarak 11. Uluslararası Almanya Baerenfels Trail Maratonu’nda birinci olduğunu belirterek Ankara’dan Mekke’ye koşarak bir ilki gerçekleştirmek istediğini ifade etti.

 

BU BİR REKOR OLACAK

Ankara – Mekke arasının yaklaşık 3 bin 268 kilometre olduğunu, Ramazan ayı ile Kurban Bayramı arasındaki 70 günde her gün ortalama 50 kilometre koşarak parkuru tamamlamayı hedeflediğini dile getiren Yeniceli, başardığı taktirde bunun bir rekor olacağını kaydetti.

Uşak Şehir Stadyumu’nda her gün 20 kilometre koşarak büyük koşuya hazırlandığını ilerleyen dönemlerde antrenmanları artıracağını belirten Yeniceli şunları söyledi:

 

“HEDEFİM TARİHE GEÇMEK”

“Bu güne kadar pek çok başarıya imza attım. Artık Mekke -Medine koşusunu yapıp en büyük projemi gerçekleştirmek istiyorum. Beş yıl önce Uşak’ın Banaz ilçesine bağlı Corum köyünde yaşarken bu gün tüm dünya beni tanıyor. Bugüne kadar 1000, 1500, 10000, yarı maraton, maraton ve ultra maraton koştum. Toplam 62 madalya kazandım. Ayrıca sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın Başbakanlığı döneminde kendisi ile görüşmek için Uşak’tan Ankara’ya kadar 3 günde toplam 370 kilometre koştum. Uşak – İzmir, Uşak – İstanbul arasında uzun mesafe koştum. Bugüne kadar hiç durmadan toplam 250 kilometre koştum. Şimdi ise Mekke koşusunu gerçekleştirerek tarihe geçmek istiyorum.”

İslam dünyasının içinde bulunduğu karışıklıklara, yaşanan iç savaşlara çok üzüldüğünü ifade eden Yeniceli, koşuyu gerçekleştirerek müslümanlara mesaj vermek istediğini sözlerine ekledi.

“CUMHURBAŞKANI VE BAŞBAKAN’DAN DESTEK İSTİYORUM”

Koşu güzergahı ile ilgili çalışmanın sürdüğünü, bu konuda kendisini kaygılandıran tek hususun yolun güvenliği olduğunu aktaran Yeniceli, ” Henüz güvenli bir yol bulamadım. Sayın Cumhurbaşkanımız ve Başbakanımız’dan destek istiyorum. Koşu güzergahındaki ülkelerden izinlerin alınması gerekli. Bu konuda resmi işlemler için büyüklerimizden yardım bekliyorum. Allah izin verirse Ramazan Bayramı’nın son günü koşuya başlayacağım. Mekke’ye varırsam Hac görevimi’de yapacağım” diye konuştu.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu