DünyaGündem

Yunanistan Talat Paşa Komitesi üyelerini ülkeye sokmadı

AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, Atina Eleftherios Venizelos Havaalanına gelen 13 kişilik heyet, pasaport kontrollerinin ardından sorguya alındı. Komite üyelerinin, Yunanistan’a soykırım iddialarını reddedenlerin cezalandırılmasını öngören yasayı protesto etmek ve bu konuda Yunan halkını bilgilendirmek üzere geldiklerini belirtmeleri üzerine, Yunan makamları ülkeye giriş izni vermedi.

Aralarında İşçi Partisi Genel Başkan Yardımcısı emekli Tümgeneral Naci Beştepe ve TBMM Eski Başkanvekili Uluç Gürkan’ın da bulunduğu heyetin akşam saatlerinde Yunan Aegean Havayollarına ait bir uçakla geri gönderildiği öğrenildi.

Bu arada, Talat Paşa Komitesi’nin Atina’ya geleceğinin öğrenilmesi üzerine, Atina’da yaşayan Ermeniler’in Sintagma Meydanı’nda toplandığı belirtildi.

Talat Paşa Komitesi’nin internet sitesinde yer alan açıklamada, Komite’nin, Yunanistan Parlamentosu’nun onayladığı “ırkçılık yasası”nı protesto etmek üzere 9 Ocak’ta Atina’ya gideceği bildirilmişti. Yunanistan Parlamentosu’nda 9 Eylül 2014’te kabul edilen yasa, “uluslararası mahkemeler ve Yunan Parlamentosunun kararıyla tanınan soykırımları, savaş suçlarını, insanlığa karşı işlenen suçları ve Nazi cinayetlerini kasıtlı olarak ve şiddet suçuna sebebiyet verecek şekilde küçümseyen, aşağılayan ve inkar edenlere 3-6 ay hapis ve 5-20 bin avro ceza” öngörüyor. Yunan Parlamentosu 1994’te Pontuslu Rum, 1996 yılında 1915 olayları, 1998 yılında da Küçük Asya Helenizmi iddialarını “soykırım” olarak tanımıştı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu