Kıbrıs

2015 Bütçe görüşmeleri yarın başlıyor

“2015 Mali Yılı Bütçe Yasa Tasarısı” yarın Cumhuriyet Meclisi Ekonomi, Maliye, Bütçe ve Plan Komitesi’nde görüşülmeye başlanıyor.

Komite’nin saat 10.00’da başlayacak toplantısında ilk olarak, Komite Başkanı Birikim Özgür açış konuşması yapacak. Ardından tasarının bütünü üzerindeki görüşmelere Maliye Bakanı Zeren Mungan’ın sunuş konuşması ile devam edilecek.

Yarınki ilk toplantıda, 2015 bütçesinin bütünü ele alınacak ve komite üyesi milletvekilleri yanında, toplantıya katılacak diğer milletvekilleri de söz alacak.
4 milyar 95 milyon TL olarak öngörülen 2015 bütçesi, bu yıla göre yüzde 8.4’lük artış içeriyor. Yeni yılın bütçesinde 386 milyon TL’lik açık öngörülüyor.

KOMİTE 8 TOPLANTIDA ÇALIŞMALARINI TAMAMLAYACAK

Cumhuriyet Meclisi Ekonomi, Maliye, Bütçe ve Plan Komitesi yarın başlayacağı 2015 Mali Yılı Bütçe Yasa Tasarısı’yla ilgili görüşmelerini, hafta sonları ve Meclis Genel Kurulu’nun toplanacağı pazartesi ve perşembe günleri hariç, 8 gün boyunca sürdürecek ve 28 Kasım’da tamamlayacak.

2015 Mali Yılı Bütçe Yasa Tasarısı, komitedeki 8 toplantının ardından Meclis Genel Kurulu’nda da görüşülecek ve kabul edilirse 1 Ocak 2015’ten itibaren yürürlüğe girecek.

BÜTÇE GÖRÜŞME PROGRAMI

Meclis’ten yapılan açıklamaya göre, bütçe görüşme programı şöyle:

“11 Kasım Salı: 2015 Mali Yılı Bütçe Yasa Tasarısı’nın bütünü
12 Kasım Çarşamba: Cumhurbaşkanlığı; Cumhuriyet Meclisi ve Mahkemeler bütçeleri

18 Kasım Salı: Başbakanlık; Başbakan Yardımcılığı, Ekonomi, Turizm, Kültür ve Spor Bakanlığı bütçeleri

19 Kasım Çarşamba: Gıda, Tarım ve Enerji Bakanlığı; Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı ve Sayıştay Başkanlığı bütçeleri

21 Kasım Cuma: Dışişleri Bakanlığı; Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı ve İçişleri Bakanlığı bütçeleri

25 Kasım Salı: Milli Eğitim Bakanlığı; Sağlık Bakanlığı ve Sivil Savunma Teşkilat Başkanlığı bütçeleri

26 Kasım Çarşamba: Çevre ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı; Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ve Polis Genel Müdürlüğü bütçeleri

28 Kasım Cuma: Hukuk Dairesi; Yüksek Yönetim Denetçisi (Ombudsman), Kamu Hizmeti Komisyonu Başkanlığı ve Maliye Bakanlığı bütçeleri; Gelirler Bütçesi ve tasarının bütününün oylanması.”

KOMİTE ÜYELERİ

CTP-BG Milletvekili Birikim Özgür başkanlığındaki Cumhuriyet Meclisi Ekonomi, Maliye, Bütçe ve Plan Komitesi’nde UBP Milletvekili Ersin Tatar başkan vekili olarak; DP-UG Milletvekilleri Mustafa Arabacıoğlu ve Fikri Ataoğlu, CTP-BG Milletvekilleri Armağan Candan ve Ömer S. Kalyoncu ile UBP Milletvekili İzlem Gürçağ üyeler olarak görev yapıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu