Kıbrıs

29 Ekim KKTC’de Coşkuyla Kutlandı

Türkiye Cumhuriyeti’nin 91. kuruluş yıldönümü çerçevesinde 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı, KKTC’de de devlet töreniyle ve coşkuyla kutlandı.

Lefkoşa’da Dr. Fazıl Küçük Bulvarı’nda yer alan törene, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Meclis Başkanı Sibel Siber, Başbakan Özkan Yorgancıoğlu, 2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Türkiye Cumhuriyeti Lefkoşa Büyükelçisi Halil Ibrahim Akça, Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanı (KTBK) Korgeneral İsmail Serdar Savaş, Güvenlik Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral İlyas Bozkurt, Ana muhalefet UBP Genel Başkanı Hüseyin Özgürgün, Yüksek Mahkeme Başkanı Şafak Öneri, Başbakan Yardımcısı, Ekonomi, Turizm, Kültür ve Spor Bakanı Serdar Denktaş, bakanlar, milletvekilleri, askeri erkan, devlet üst düzey yöneticileri, siyasiler ve diğer yetkililerle vatandaşlar katıldı.

İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan tören, Eroğlu, Akça ve Savaş’ın tören birliklerini denetlemesi ve halkın bayramını kutlanmasıyla sürdü. Törende günün anlam ve önemini belirten konuşmasını KTBK adına kurmay tank yüzbaşı Yıldırım Demirkaya yaptı.

Törende Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu da konuşma yaptı. Eroğlu, “Sevgili Atatürk rahat uyu. Senin emanetin Türkiye Cumhuriyeti ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti senin güvenini asla boşa çıkarmayacak, yetişen nesiller sayesinde sonsuza kadar yaşayacaktır” dedi.

Vatandaşların da büyük ilgi gösterdiği törende, Kıbrıs Barış Kuvvetleri Gaziler Derneği, tören alanında; “Mehmetçik ve Mücahit Gururumuzdur”, “Askerlik Namustur”, “Vicdani Redde Hayır” pankartları açtı.

Törende günün anlam ve önemini belirten konuşmasını KTBK adına yapan Kurmay Tank Yüzbaşı Yıldırım Demirkaya, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş yıllarını ve mücadelesini anlatarak, Türkiye Cumhuriyeti’nin milletinden aldığı destekle bugün çağdaş, gelişmiş ve doğu ile batı devletlerine örnek bir devlet olduğunu vurguladı.

Demirkaya, Türkiye’nin bugün modern gelişmiş bir devlet olduğuna işaret ederek, Türk halkının birlik ve beraberlik içerisinde cumhuriyeti sonsuza dek yaşatacağını kaydetti.

Ulu Önder Atatürk’ün cumhuriyeti gençlere emanet ettiğini belirten Demirkaya, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) olarak Türk milletinin en büyük güvencesi olmaya devam edeceklerini, Kıbrıs’ta da adadaki huzur, güven ve barış ortamının devamı ve Kıbrıslı Türk kardeşlerinin en büyük güvencesi olacaklarını vurguladı.

Konuşmaların ardından tören resmigeçitle tamamlandı.

Türkiye Cumhuriyeti’nin 91. kuruluş yıldönümü diğer ilçelerde de kutlanacak. Bu çerçevede Gazimağusa’da Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla iki tören düzenlenecek. ilk tören, saat 15.00’te Zafer Anıtı’nda yapılacak.
Polat Paşa Bulvarı’ndaki tören ise 15.30’da başlayacak

Girne’de Atatürk Anıtı’ndaki tören saat 15.30’da başlayacak. Güzelyurt’ta da iki tören düzenlenecek. ilk tören, Atatürk Anıtı önünde saat 14.00’te başlayacak. Müze önündeki ikinci tören de saat 14.30’da yapılacak.

İskele’deki tören Ecevit Meydanı Atatürk Anıtı önünde saat 15.00’te yapılacak.

Türkiye Cumhuriyeti’nin 91. yıldönümü Lefke, Akdoğan, Geçitkale ve Mehmetçik’te sabah düzenlenen törenlerle kutlandı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu